اخبار نخبگان

«آبادیران»، نقش‌آفرین کردن شرکت‌های دانش‌‌بنیان و نخبگان در عرصه محرومیت‌زدایی را دنبال می‌کند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، دومین نشست سیاستگذاری برنامه ملی آبادیران عصر دیروز با حضور اعضای شورای سیاستگذاری این برنامه امروز برگزار شد.

روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان طی سخنانی در این جلسه به هدف این برنامه برای ایفای نقش فناوری در کاهش شکاف‌های طبقاتی و اجتماعی و حرکت در راستای مردمی سازی اشاره کرد و افزود: مساله محرومان از جنس مسائلی است که به هرکدام از دستگاه‌ها سری بزنیم، ماموریت‌هایی از جنس محرومیت زدایی در دل خود دارند. معاونت علمی با توجه به این که پیش از این در موضوع محرومیت‌زدایی به طور مستقیم مأموریتی تعریف نکرده بود و عمده رسالت خود را توسعه فناوری می‌دانسته، با محور فناوری، تلاش می‌کند در قالب این برنامه ملی، گامی در مسیر آبادانی و پیشرفت مناطق کمتر برخوردار بردارد.

وی با بیان این‌که این برنامه با هدف نقش آفرین کردن فناوری در زندگی مردم که مورد تأکید مقام معظم رهبری است با جلب همکاری، حمایت و مشارکت همه دستگاه‌ها توسط معاونت علمی اجرا می‌شود، ادامه داد: در راستای این تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، باید با چشاندن طعم فناوری و نوآوری به مردم جامعه، کاری کرد که اثر آن را در زندگی خودشان احساس کنند. با این رویکرد تلاش شد تا برنامه ملی آبادیران یک برنامه اولویت دار باشد که موضوع آبادانی و پیشرفت با استفاده از فناوری را دنبال کند، اما این کار را با مشارکت نهاد‌ها و بخش‌هایی که تجربه دارند و اثرگذار هستند پیش می‌بریم.

دهقانی ادامه داد: یکی از مصادیق اصلی محرومیت‌زدایی، چشاندن طعم فناوری به مردم و مردمی سازی دستاورد‌های فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق است. تحقق این مهم را با مشارکت طلبیدن از صاحبان تجربه این عرصه که در قالب شورای سیاستگذاری گرد هم آمده‌اند، در دستور کار داریم. امید داریم جریان نخبگانی و دانش بنیان‌های کشور را در این عرصه اثرگذار ببینیم و با مشارکت همه دست‌اندرکاران، فعالان و دغدغه‌مندان، گامی در مسیر آبادانی و پیشرفت برداریم.

حمیدرضا شکری، دستیار مردمی‌سازی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور نیز در این نشست به ارائه گزارش شش ماهه برنامه ملی آبادیران پرداخت و از اهداف، رویکرد‌ها و راهبرد‌های این برنامه ملی گفت.

وی، مهم‌ترین رویکرد برنامه ملی آبادیران را ایجاد اشتغال پایدار و رفع چالش‌های مناطق محروم و روستایی با رویکرد پیشرفت و آبادانی کشور دانست و گفت: این اهداف با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و فناور دنبال می‌شود.

شکری افزود: در برنامه ملی آبادیران همه نهاد‌های دولتی و غیردولتی فعال در آبادانی و پیشرفت ایران همچون بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کمیته امداد امام خمینی (ره) و … به دنبال توانمندسازی و ارتقای مناطق کمتر برخوردار با استفاده از دانش، فناوری و نوآوری خواهند بود.

مدیر دبیرخانه برنامه ملی آبادیران عنوان کرد: از اهداف برنامه ملی آبادیران این است که رسوخ فناوری را در مناطق کم‌تر برخوردار تحقق ببخشد. این مهم با هدایت استادان و نخبگان به سمت حل مسایل مناطق کم‌تر برخوردار صورت می‌گیرد.

شکری به برخی از اقدامات انجام شده توسط دبیرخانه برنامه ملی آبادیران اشاره کرد و افزود: در قالب این برنامه ملی، کتابچه توانمندی‌های زیست بوم نوآوری و فناوری برای آبادانی مناطق کمتر برخوردار تهیه شد. در این کتابچه محصولات شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و فناور حاضر در نمایشگاه و سایر شرکت‌های متقاضی جمع آوری و برای نهاد‌های متولی آبادانی و پیشرفت کشور ارسال شد. تهیه کتابچه طرح‌های فناورانه آبادانی و پیشرفت، برگزاری نمایشگاه‌های استانی آبادیران که نخستین نمایشگاه آن در یزد برگزار خواهد شد، اختتامیه جایزه ملی «آبادینو» در بهمن ماه امسال و راه اندازی رسانه آبادیران در راستای کاربردی سازی فناوری و مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان و نهضت فراگیری فناوری از اقدامات این برنامه است.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *