اخبار نخبگان

ارتباط نظام‌مند نخبگان و سطوح بالای دولت شکل می‌گیرد/ شناسایی ۹ کلان حوزه چالشی و تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نشست اولین گروه از استعداد‌های برتر معرفی شده برای جذب در دستگاه‌های اجرایی با سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و یاسین کیخا معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در این نشست با اشاره به اینکه مسیر نخبگی یک فرایند به هم پیوسته است، گفت: مسیر نخبگی از دوران کودکی آغاز می‌شود و اگر کودک مستعد چه در خانواده و چه در نظام آموزشی از شرایط مطلوب برخوردار باشد و زمینه برای رشد و شکوفایی او آماده باشد می‌تواند در یک بستر مناسب به نخبگی برسد.

وی با اشاره به اینکه نخبگی محدود به حوزه‌های علمی نیست، افزود: گرچه در ایران نخبگی عمدتاً در حوزه‌های علمی تعریف می‌شود، اما باید دانست نخبگی محدود به فضای دانشگاه نیست. به عنوان نمونه استاد فرشچیان یک نخبه هنری است. در فضا‌های غیردانشگاهی نیز مانند فضای بازار و اقتصاد و تجارت، نخبگان وجود دارند. به طور مثال، افرادی مانند بیل گیتس، ایلان ماسک و استیو جابز که غول‌های حوزه فناوری را ایجاد کردند، دانشگاهی نبودند و نیستند.

حضور نخبگان در بدنۀ دولت یک ضرورت است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه بدنه دولت نیاز به نوسازی دارد، تصریح کرد: هر ساله افرادی در دولت جذب می‌شوند؛ چه بهتر که این افراد از میان نخبگان استخدام شوند تا هم شایسته‌سالاری صورت بگیرد و هم دولت بتواند به لحاظ فکری ارتقا پیدا کند.

سید افقهی اظهار داشت: در هر نظامی و در هر کشوری دستگاه حاکمیتی اولین محلی است که مستحق حضور نخبگان است؛ چون دولت به معنای عام آن بالاترین و بزرگترین نقش را در زندگی جامعه دارد، این نشان می‌دهد حضور نخبگان در بدنۀ دولت یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه الزاماً همه افرادی که مهاجرت می‌کنند، نخبه نیستند؛ بیان داشت: گرچه برخی از نخبگان نیز مهاجرت می‌کنند و در نهایت توان و داشته‌های خود را برای خدمت به جامعه بومی هزینه می‌کنند، اما باید دانست فرد نخبه‌ای که برای همیشه از کشور خارج می‌شود و منشا خدمات به جامعه بومی خود نیست، اساساً وطن‌دوست نیست و فردی که وطن‌دوست نباشد، اصالتاً نخبه نیست. رئیس جمهور نیز در سخنرانی اخیر خود وطن‌دوستی را یکی از شاخص‌های اصلی نخبگی دانست.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *