اخبار نخبگان

افتتاح رویداد بین المللی علمی، فرهنگی «فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم»

به گزارش خبرگزاری برنا؛ شاهانی، رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در ابتدای این مراسم، ضمن خیرمقدم به میهمانان، برگزاری این همایش دو روزه را فرصتی برای تبادل نظر علمی متخصصان دانشگاهی دانست.

یوسف زندی، رئیس رویداد بین المللی علمی، فرهنگی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم و رئیس بنیاد ملی نخبگان آذربایجان شرقی ضمن تقدیر از دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بابت حمایت از برگزاری این رویداد بین‌المللی در تهران و تبریز و حمایت های سایر برگزار کنندگان مراسم بالاخص دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: مهمترین دستاورد این رویداد، مطرح کردن رویداد فضا و زمان در عرصه معماری است.

وی با اشاره به فضاسازی مفهومی توسط کشورهایی با تمدن تاریخی بالا گفت: این رویدادها می‌تواند بستر مناسبی برای نزدیکتر شدن کشورهای صاحب این دانش همچون ژاپن و ایران باشد.

زندی تصریح کرد: مفهوم MA که دلالت بر ابهام یا محدود بودن مکان-زمان دارد و خود را در تقابل با منطق غربی ادراک فرهنگی قرار می دهد، قطعا در میان این حوزه های متعلق به فرهنگ شرق مشترک است. برخلاف رویداد ۴۰ سال پیش، این همایش و نمایشگاه با ابتکارات دوجانبه دو کشور ایران و ژاپن تشکیل می شود. اساتید و هنرمندان از هر دو کشور بر اساس ایده های مقایسه ای فضا-زمان که بر اساس زمینه های فلسفی و ایدئولوژیکی هر دو فرهنگ تفسیر می شوند، انتخاب شده اند. تبریز محل اولیه شروع این رویداد علمی – فرهنگی و هنری است و بازار بزرگ آن که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، نماد فرهنگ تجارت جاده ابریشم است.

رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی در ادامه گفت: این رویداد پتانسیل عظیمی از آورده های علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و سیاسی را برای ایران علی الخصوص تبریز به ارمغان خواهد آورد. کشور ژاپن به دلیل سیاست دوستانه طولانی مدت خود در قبال ایران، روابط دیپلماتیک خود را بسیار منحصر به فرد نگه داشته است. در واقع شهر تبریز و سازمان های مرتبط با آن برای مدت طولانی با شرکای ژاپنی خود در زمینه های آکادمیک، فرهنگی و هنری روابط خوب و تثبیت شده ای داشته اند. نمایشگاه ” MA ” در ایران پتانسیل بالایی برای ارتقای روابط خوب از طریق تعهد دوجانبه تمام عیار دارد. همچنین برگزاری نشست های رسمی با روسای دانشگاه های شرکت کننده در رویداد، عقد تفاهم نامه های همکاری در زمینه های دانشگاهی با رویکرد تخصصی، فرهنگی، هنری و اقتصادی (تبادل استاد، دانشجو، فرصت های مطالعاتی و …) جهت مشارکت در برگزاری رویدادهای مشابه در آینده، عقد تفاهم نامه همکاری در زمینه تعریف و انجام پروژه های اجرائی مشترک و تاسیس و افتتاح دبیرخانه بسیار مهم لیگ شهرهای تاریخی جهان در تبریز می تواند از مهمترین دستاورد های برگزاری این رویداد بین المللی باشد.

در ادامه مراسم، سفیر کشور ژاپن و ریچی میاکه دبیرکل رویداد فضا و زمان و استاد دانشگاه پاریس سخنرانی کردند.

طی روزهای ۱۵ و ۱۶ اسفندماه دو نشست در موضوع “نشست و رویداد فناوری های نوین شهری کلانشهر تهران” و ” مدیریت ریسک، محیط زیست و انرژی، معماری و شهرسازی” با حضور میهمانان ژاپنی و چینی برگزار شد.

گفتنی است ادامه رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم MA با حضور اساتید و متخصصان برجسته از ژاپن، چین، فرانسه، گرجستان، ترکیه در تهران و تبریز توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، بنیاد ملّی نخبگان، دانشگاه هنراسلامی تبریز، شهرداری تبریز و مرکز مطالعات برنامه ریزی شهر تهران ۱۷ و ۱۸ اسفند با برپایی مراسم افتتاحیه در دانشگاه هنر اسلامی و خانه تاریخی نیکدل تبریز با حضور سفیر ژاپن و مقامات کشوری و استانی برگزار می شود و سپس دو نمایشگاه دیگر نیز در خانه های تاریخی علی میسیو و ختایی فعالیت خود را آغاز می کند.

همچنین، برگزاری سمینار آموزشی حفاظت از بافت های تاریخی و هنر معاصر توسط اساتید برجسته ژاپنی و شب فرهنگی ایران و ژاپن در تبریز و اجرای موسیقی زنده توسط گروه ژاپنی در آذرشهر از دیگر برنامه های رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم خواهد بود.
انتهای پیام/لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *