اخبار نخبگان

افزایش دایره نخبگی در دستور کار بنیاد نخبگان استان یزد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، حسین صالحی وزیری ظهر در نشستی خبری با اشاره به ماموریت‌های بنیاد نخبگان اظهار کرد: شعار و نقشه راه امسال، «جهش تولید با مشارکت مردم» تعیین شده و در بنیاد ملی نخبگان با سرلوحه قرار دادن مشارکت مردمی، تلاش می‌شود فضا برای فعالیت و مشارکت هرچه بیشتر نخبگان در مسیر توسعه تولید و پیشرفت کشور فراهم شود.

سرپرست بنیاد نخبگان استان یزد با بیان اینکه افزایش دایره نخبگی را در سطح استان در دستور کار داریم، عنوان کرد: تعریف نخبگی به‌گونه‌ای تغییر کرده که می‌تواند دایره آن را گسترش دهد و بنیاد نخبگان مأموریت دارد فضا را برای حضور همه نخبگان در عرصه‌های مختلف فراهم کند.

صالحی وزیری با بیان اینکه شاخصه اصلی نخبگی اثرگذاری است، تصریح کرد: لفظ نخبگی شایسته کسانی است که در جامعه خود اثرگذار هستند؛ با این تعریف، افزایش دایره نخبگی می‌تواند به تمام حوزه‌ها تسری پیدا کند.

وی با اشاره به نگاه جدید بنیاد نخبگان عنوان کرد: امروز در رویکرد جدید بنیاد نخبگان، به سراغ نخبگان رفته و یکی از کارهای ویژه، پیدا کردن نخبگان و آشناسازی آنان با خدمات بنیاد نخبگان است تا در نهایت فضا را برای اثرگذاری نخبگان فراهم کنیم.

وی با تبیین رویکرد مسیر نخبگی گفت: آفتی که در ارتباط با نخبگان وجود دارد این است که برنامه خاصی برای شناسایی نخبگان در همان اوایل کودکی و نوجوانی وجود نداشته است و حتی در دوران متوسطه و دانشگاه نیز برنامه خاصی از سوی بنیاد نخبگان برای شناسایی و حمایت از نخبگان وجود نداشته است، مگر اینکه خود فرد به بنیاد مراجعه می‌کرد. امروز مصمم هستیم که رویکرد مسیر نخبگی را در مبارزه با این آفت پیاده کنیم.

وی عنوان کرد: هدف اصلی رویکرد مسیر نخبگی شناسایی و آماده‌سازی نخبگان به کمک اساتید راهبر و نخبه، برای حل مسائل مختلف کشور و کمک به پیشرفت است.

صالحی وزیری گفت: در مسیر نخبگی تلاش می‌شود تا با تکیه بر افزایش مهارت‌های علمی، فرهنگی و ملی آن‌ها و تبیین ارزش‌ها در ذهن نخبگان جامعه آن‌ها را برای خدمت بیشتر در عرصه علم و فناوری آماده سازیم.

وی با بیان اینکه هیأت اندیشه‌ورز بستری برای ایجاد مشارکت نخبگان در تصمیم‌سازی‌ها و حل مشکلات کشور هست، گفت: بنیاد نخبگان یزد در سال گذشته به لحاظ کمی و کیفی از نظر تشکیل، هدایت و اثرگذاری هیأت‌های اندیشه‌ورز رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

مشارکت نخبگان یزد در ۱۰ اردوی جهادی

معاون طرح و برنامه بنیاد نخبگان استان یزد نیز در این نشست اظهار کرد: در رویکرد جدید بنیاد ملی نخبگان، تقویت هیأت‌های اندیشه‌ورز را هم از نظر فنی و هم از کیفی در برنامه داریم و در حال حاضر ۱۰ هیأت اندیشه‌ورز در عرصه‎های مختلف در بنیاد نخبگان استان فعالیت دارند.

حامد سلطانی ادامه داد: برگزاری اردوهای جهادی کار ویژه‌ای که بنیاد نخبگان استان یزد انجام داده تا ضمن اینکه نخبگان با مشکلات روز جامعه درگیر می‌شوند، بتوانند از این طریق دین خود را نسبت به مردم ادا کنند.

وی افزود: در سال گذشته ۱۰ برنامه اردوی جهادی با مشارکت نخبگان در زمینه‌های مختلف برگزار شد و برای افرادی که در این اردوهای جهادی شرکت می‌کنند، امتیاز نخبگانی در نظر گرفته می‌شود.

سلطانی در رابطه با بورسیه صنعتی گفت: طرح بورسیه صنعتی در سال ۱۴۰۱ در استان یزد با حضور ۹۵ نفر از دانشجویان به‌صورت پایلوت در استان یزد شروع و در سال ۱۴۰۲ با بورس شدن ۱۵۵ دانشجو از سوی صنعت به‌صورت کشوری دنبال شد.

ویی افزود: با توجه به تقاضای بالا بخش صنعت، شیوه‌نامه‌ی این طرح با عنوان شیوه‌نامه صنعت و مشاغل در اواخر سال گذشته تدوین شد که بر اساس آن صنایع تا آخر اردیبهشت‌ماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت درخواست‌های خود در سامانه سیب (sib.sa.org.ir) اقدام کنند.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *