اخبار نخبگان

افقهی:رصد مهاجرت استعدادهای برتر کشور نیازمند سازوکار بالادستی است

به گزارش خبرگزاری برنا؛ مسئله مهاجرت و کوچ نخبگان و استعداد‌های برتر از ایران به طورحتم یکی از مسائل مهم کشور است که به خصوص در یک دهه اخیر و همزمان با توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری کشور، همواره در محافل مختلف دانشگاهی مورد بحث و منازعه بین کارشناسان حوزه‌های مختلف بوده است.

هرچند سخنان برخی نخبگان مبنی بر وجود دلالان و واسطه‌هایی از سایر کشور‌ها از جمله کشور‌های حوزه خلیج فارس که بسیار آزادانه با پیشنهادات وسوسه انگیز برخی از مخترعان، نخبگان و مبتکران را به مهاجرت ترغیب و آن‌ها را راهی این کشور‌ها می‌کنند، این مساله را تا حدودی تایید می‌کند، اما متاسفانه به علت نبود یک مرکز مناسب سنجش وضعیت رصد و پایش نخبگان به منظور تهیه آمار صحیح، این موضوع همواره با حدس و گمان و البته گاه با ارائه آمار‌های غیررسمی همراه بوده است.

بر همین اساس و به دنبال استفاده از تیتر‌های زرد و گزنده در حوزه مهاجرت نخبگان توسط برخی رسانه‌ها که بیشتر با هدف تحریک حساسیت و افزایش احتمالی مخاطبان و فضاسازی سیاسی و به هم زدن جو روانی جامعه انجام می‌شود، بنیاد ملی نخبگان درصدد ایجاد و راه اندازی رصدخانه ملی مهاجرت نخبگان برآمد.

سیدسلمان سیدافقهی با بیان اینکه ماموریت راه اندازی رصدخانه ملی مهاجرت نخبگان طبق مصوبه هیات امنای بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۴۰۱ به این مجموعه سپرده شده است، افزود: البته این ماموریت در مصوبه اسفندماه ۱۴۰۱ هیئت وزیران به موارد دیگری نیز توسعه یافت.

وی افزود: مجموعه رصدخانه ملی مهاجرت نخبگان علاوه بر ماموریت رصد مهاجرت استعداد‌های برتر کشور، چندین وظیفه و ماموریت دیگر از جمله رسیدگی به حوزه معیشت، اشتغال، تحصیل و بیمه نخبگان را بر اساس همکاری‌های بین دستگاهی برعهده خواهد داشت.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه، تنها مانع راه اندازی رصدخانه مهاجرت ملی نخبگان را همکاری نکردن برخی دستگاه‌های مربوطه برای دراختیار قرار دادن داده‌ها و اطلاعات قابل اطمینان و صحیح به بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد.

سیدافقهی در عین حال تصریح کرد: البته با پیگیری‌های انجام شده از دفتر رییس جمهور برای ایجاد رصدخانه ملی مهاجرت نخبگان به نتایج خوبی رسیده ایم و به زودی رصدخانه به معنای واقعی و جدید برپایه اطلاعات جامع راه اندازی می‌شود.

وی گفت: هم اکنون به دلیل اینکه اخذ داده‌ها توسط بنیاد ملی نخبگان به صورت منظم و دوره‌ای نیازمند سازوکار بالادستی است، درحال پیگیری برای اجرایی کردن سازوکار‌های مربوطه هستیم تا دستگاه‌ها ملزم به همکاری شوند و در این صورت می‌توانیم در حوزه‌های مختلف ماموریتی وظیفه خود را به شکل مناسب انجام دهیم.
انتهای پیام/لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *