اخبار نخبگان

اقدامات دولت شهید آیت الله رئیسی درحوزه نخبگان بزرگ و ماندگار است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، یاسین کیخا ظهر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در یاسوج افزود: در دولت سیزدهم بر جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی تاکید و با مصوبه هیئت وزیران دولت شهید رئیسی این امر مطرح شد.

وی بیان داشت: اکنون کسی که بخواهد به صورت رسمی در دستگاه دولتی جذب شود یک مسیر بیشتر ندارد و آن هم آزمون‌های استخدامی است و در سال ۱۴۰۰ این مصوبه در دولت سیزدهم به بنیاد نخبگان این امکان را دادند که بدون آزمون استخدامی نخبگان را به دستگاه‌های اجرایی معرفی کنند.

کیخا تصریح کرد: از ابتدای دولت، سه فراخوان برگزار شده و فراخوان چهارم نیز اواخر خرداد ماه یا اوایل تیر ماه برگزار خواهد شد و افرادی که فکر می‌کنند رزومه مطلوبی دارند می‌توانند ثبت نام کنند و از این ظرفیت استفاده کنند.

بورس دانا از اقدامات شهید رئیسی برای نخبگان در مناطق محروم است

وی افزود: از جمله اقدامات دیگر شخص رئیس جمهور بورس دانا بود که به نخبگان مناطق محروم در سال گذشته در سیزدهمین همایش ملی نخبگان جایزه‌ای را اعطا کردند تا نخبگانی که در مناطق محروم بوده و پتانسیل‌های بالایی دارند، اما به واسطه عدم نبود امکانات نتوانسته‌اند استعدادهای خود را بالفعل بکنند، از این بورس استفاده کنند.

کیخا تصریح کرد: سال گذشته چند نفر از دانش آموزان مناطق محروم کشور در این رابطه به تهران دعوت و از رئیس جمهور جایزه خود را دریافت کردند و اعتقاد آیت الله رئیسی این بود که کنار هر مدیری باید یک نخبه وجود داشته باشد، حتی اگر نخبه حرفی را خلاف نظر مدیر و یا حاکم دارد باید بشنود و از این نظر استفاده شود و باید جای نخبگان در حکمرانی باز شود و ثمره آن این گفتاورد شد که یادگار آیت الله رئیسی است.

وی با بیان اینکه تغییر ریلی در بنیاد ملی نخبگان اتفاق افتاده است، گفت: پیش از این تنها افرادی که رتبه زیر ۱۰۰ داشتند و یا مدال آوران المپیادهای کشوری و جهانی بودند نخبه محسوب می‌شدند، اما طبق سند راهبردی بنیاد ملی نخبگان که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، نخبه کسی است که اثرگذاری بارز مبتنی بر استعداد و همت بلند داشته باشد و پیش از شهادت آیت الله رئیسی قرار بود، افرادی که برگزیده این گفتاورد هستند بدون واسطه طرح و ایده خودشان را با رئیس جمهور در میان بگذراند و تلاش داشتیم زمینه‌ای ایجاد کنیم که ایده نخبه در اختیار مدیران اجرایی کشور قرار داده شود و البته این اتفاق در امتداد دولت ادامه خواهد داشت.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: امید است این سرمایه‌های انسانی که مهم‌ترین سرمایه‌های کشور هستند، قدر دانسته شود، زیرا این نخبگان هستند که می‌توانند پیشران پیشرفت و عامل تحول باشند و بهره برداری از ظرفیت‌های کشور به واسطه نخبگان اتفاق خواهد افتاد و طبق فرموده مقام معظم رهبری، نخبگان خالق امید بوده و ما برای پیشرفت در کشور نیاز به امید داریم که با انگیزه بالا مسائل را دنبال کنیم و نخبه نماد امید و امید آفرینی است.

گفتاورد نخبگان حکمرانی دانش از برنامه‌های دولت سیزدهم است

کیخا اظهار داشت: گفتاورد با شعار «نخبگان، حکمرانی دانش‌بنیان» برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود و در سامانه ملی نخبگان تا پایان خردادماه به صورت متمرکز ایده‌ها و طرح‌های ارائه شده را دریافت می‌کنیم.

وی بیان داشت: گفتاورد یک رویداد چهار مرحله‌ای است که در مرحله نخست افتتاحیه آن برگزار می‌شود و تا آبان ماه این رویداد ادامه خواهد داشت.

کیخا تصریح کرد: این گفتاورد پنج حوزه دارد که شامل حوزه‌های «مالی و ارزی»، «بهره برداری از منابع طبیعی»، «امنیت غذایی»، «نظام سلامت» و «حکمرانی هوشمند» است که از بین این پنج محور برای هر کدام هشت تیم برگزیده خواهیم داشت.

وی افزود: از هر پهنه یک تیم برگزیده خواهد شد و در نهایت ۴۰ تیم وارد رقابت می‌شوند که طبق برنامه ریزی‌ها این ۴۰ تیم به رقابت با هم خواهند پرداخت و ۲۰ تیم به مرحله نیمه نهایی در نیمه مهر ماه خواهند رسید.

کیخا تصریح کرد: فینال این رقابت‌ها نیز آبان ماه خواهد بود و تیم‌های برگزیده انتخاب خواهند شد.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *