اخبار نخبگان

بازدید دانشجویان دانشگاه تفرش از سد مخزنی نهب در استان قزوین

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ تعداد ۲۰ نفر از دانشجویان مستعد رشته مهندسی نفشه برداری دانشگاه تفرش در راستای جهاد تبیین و در قالب طرح حمایت از بازدیدهای علمی، صنعتی و‌ فرهنگی دانشجویان مستعد بنیاد ملی نخبگان، از سد نهب در استان قزوین و اقدامات فنی مرتبط با میکروژئودزی این سد به عنوان یکی از پروژه های خاص نقشه برداری در سطح ملی بازدید کردند.

در این بازدید که با هدف ارتقا سطح دانش فنی و‌ ایجاد خودباوری ملی دانشجویان و همچنین آشنایی با عملکرد عمرانی شرکت آب منطقه ای قزوین در دولت سیزدهم انجام شد، دانشجویان ضمن بازدید از بخش های مختلف سد نهب، علاوه بر آشنایی با اقدامات صورت گرفته در زمینه میکروژئودزی این‌ سد، با اهداف و نقش سد در بهبود مدیریت منابع آبی آشنا شدند.

سد نهب با طول تاج ۲۱۵۶ متر و ارتفاع ۴۸.۵ متر از پی و حجم مخزن ۱۲۰ میلیون مترمکعب، یکی از سدهای کشور با طول تاج طولانی است.

این سد با هدف کنترل سیلابهای رودخانه خررود و تنظیم سالانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب برای بهبود ۳۶۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی از طریق تلفیق با منابع آب زیرزمینی در محدوده شهرستان های بوئین زهرا و تاکستان و هم چنین تامین بخشی از نیاز زیست محیطی و تغذیه آبخوان احداث شده و در آستانه بهره برداری قرار دارد.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *