اخبار نخبگان

با توسعه هوش مصنوعی منتظر بشری با مغز کوچکتر باشیم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با بیان اینکه فناوری ماشین عضلات انسان و هوش مصنوعی تفکر و مغز انسان را هدف قرار می‌دهد؛ گفت: با گسترش هوش مصنوعی و استفاده کمتر انسان از مغزش، بعید نیست در آینده، منتظر بشری باشیم که مغز کوچکتری دارد. این یک حقیقت است و ابداً موضوعی فانتزی نیست و این تغییر و تحول ژنتیکی  اجتناب ناپذیر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم معرفی برگزیدگان جشنواره مصنوعی و آینده پژوهش با بیان این‌که تسلط بر فناوری هوش مصنوعی به عنوان یکی از فناوری‌های تحول آفرین، لازمه اقتدار و ارزش‌آفرینی است، افزود: امروزه علم و فناوری به عاملی برای خلق ثروت و قدرت تبدیل شده و این در حالی است که در گذشته، علم صرفاً مؤلفه‌ای از فرهنگ و تمدن به شمار می‌رفت.

وی ادامه داد: دانشمندان قرون ۱۸ و ۱۹ با این‌که دانشمندان برجسته و تراز زمانه خود بودند، اما وضع مالی چندان مناسبی نداشتند؛ اما از دوره‌ای به بعد زمانی که علم، فناوری ارزش و ثروت ایجاد کرد، به یک عامل ثروت آفرین تبدیل شد. به طوری که امروز علم و فناوری علاوه بر این که یک عامل فرهنگی تمدنی و ثروت آفرین است، به یک عامل قدرت‌ساز تبدیل شده‌اند.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که فناوری، انسان را از بیرون تقویت و از درون تضعیف می‌کند، ادامه داد: درست از هنگامی که فناوری ماشین به زندگی بشر وارد شد، انسان توانست کارهای عظیم و خارق‌العاده‌ای را در محیط پیرامون خود تحقق ببخشد، سازه‌های عظیم ایجاد کند، کارخانه‌های بزرگ و با حجم تولید بالا تاسیس کند و تجهیزات پیشرفته بسازد. به تناسب این رشد اما  عضلات انسان کمتر مورد استفاده قرار گرفت و تضعیف شد، به طوری که طی گذر نسل‌ها، انسان امروزی نسبت به یک یا دو سده قبل خود، عضلات ضعیف‌تری دارد. حتی فرزندان این نسل، نسبت به بچه‌هایی که سال‌های قبل و پیش از ظهور فناوری ماشین متولد شده‌اند، بنیه عضلانی ضعیف‌تری دارند.

وی با بیان اینکه فناوری شبکه‌های اجتماعی این قابلیت را به انسان داد که بدون سفر به دوردست، گروه‌های دوستی و تعاملات اجتماعی داشته باشند، اظهار کرد: فناوری ماشین، عضلات انسان و هوش مصنوعی تفکر و مغز انسان را هدف قرار می‌دهد و با گسترش هوش مصنوعی و استفاده کمتر انسان از مغزش، بعید نیست در آینده، منتظر بشری باشیم که مغز کوچکتری دارد. این یک حقیقت است و ابداً موضوعی فانتزی نیست و این تغییر و تحول ژنتیکی  اجتناب ناپذیر خواهد بود.

معاون علمی رئیس‌جمهور با بیان این‌که این فناوری، مشاغل جدید را هم هدف قرار می‌دهد، افزود: فناوری ماشین، شغل‌های کارگری را تهدید کرد و با آمدن فناوری‌های ارتباطی و موبایل، مشاغل سنتی مخابرات از بین رفتند. امروز ظهور هوش مصنوعی، شغل‌های مدرن و مبتنی بر اندیشه و تفکر را هدف قرار داده است. وجه تمایز انسان و حیوان قدرت تعقل و تفکر اوست و هوش مصنوعی، دقیقاً همین وجه تمایز یعنی قدر تعقل، تجزیه و تحلیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که هوش مصنوعی در آینده‌ای بسیار نزدیک، جهان را به دو بلوک صاحبان فناوری هوش مصنوعی و مصرف کنندگان تحت کنترل این فناوری تقسیم خواهد کرد، ادامه داد: ارتش‌ها در گذشته با تعداد سرباز و امروز با تعداد تجهیزات سنجیده می‌شوند. سطح علمی یک جامعه هم در این دوره نه با تعداد نخبگانش، بلکه با تعداد پردازنده‌های هوش مصنوعی، تجهیزات و ابزارهای مبتنی بر این فناوری سنجیده خواهد شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با بیان این‌که موج فناوری هوش مصنوعی بسیار سریع و با دامنه اثر عمیق خواهد بود، ادامه داد: فناوری‌ها مانند موج هستند که یک دامنه حرکت، اوج و فرود دارند. مثلاً موج اقتصاد دیجیتال که در کمتر از ۱۰ سال همه حوزه‌ها را درنوردید. فناوری هوش مصنوعی یک دامنه زمانی تحول آفرینی بسیار کوتاه‌تر و اوج بسیار بلندتری خواهد داشت که نشان‌دهنده فرصت زمانی بسیار اندک برای تسلط بر این فناوری و عمق تاثیرگذاری بسیار بیشتر این فناوری خواهد بود. بر همین اساس هوش مصنوعی می‌تواند یک حوزه مخرب، بر هم زننده و یا در عین حال تحول آفرین و سازنده باشد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ملزومات تسلط بر حوزه هوش مصنوعی، گفت: یکی از اصلی‌ترین‌ لازمه‌های هوش مصنوعی، «داده» است. هوش مصنوعی برای پیشبرد خود باید سوار اقتصاد دیجیتال شود که ابعاد مختلف اقتصاد دیجیتال، از جمله حوزه داده، به طور کامل در کشورمان پیاده‌سازی نشده است. اگر موج اقتصاد دیجیتال به طور کامل وارد کشور می‌شد، قطعاً شاهد تغییرات چشمگیرتری در حوزه هوش مصنوعی می بودیم. اصل هوش مصنوعی، داده است. داده به هوش مصنوعی می‌آموزد، آن را گسترش می‌دهد و در تغییر و تحولات جامعه نقش‌آفرینی می‌کند. مدل‌های بزرگ و سخت‌افزارهای بزرگ، جزء دومین و سومین مؤلفه‌های لازم برای توسعه هوش مصنوعی هستند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک منبع ارزشمند برای تامین «داده» عمیق و گسترده است، ادامه داد: کمتر زیرساختی همچون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران داریم که داده‌های وسیع و عمیق در این حجم و ابعاد در اختیار داشته باشد. این سازمان، یک معدن بسیار وسیع و عمیق از داده‌ها در اختیار دارد و اگر قرار باشد به توسعه هوش مصنوعی توجه شود، مبدأ آن همین سازمان اسناد خواهد بود. اگر این داده‌ها را در مسیر توسعه هوش مصنوعی استفاده کنیم، می‌توانیم در توسعه و تحول تمدنی تاثیرگذار باشیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت از پردازش این داده‌ها به کمک مردم و شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: این کار مهم، به دست بخش خصوصی محقق می‌شود و دستگاه‌های دولتی صرفا می‌توانند تسهیلگر باشند تا مردم، شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر شرکت‌ ها انتفاع ببرند و انتفاع برسانند. رشد اقتصاد دیجیتال در کشور هم مرهون تلاش مردم بود و دولت صرفا زیرساخت‌های ارتباط دیجیتال را فراهم کرد، بنابراین اگر زیرساخت لازم برای توسعه فناوری و استفاده از داده‌ها به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و مردم توسعه پیدا کند، می‌توانیم شاهد تحولی در هوش مصنوعی باشیم.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *