اخبار نخبگان

بسترهای بازگشت نخبگان به کشور را باید فراهم کنیم

ایسنا/البرز معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان گفت: چرخش نخبگانی به خودی خود ایرادی ندارد ولی این واقعیت را نباید فراموش کنیم که بازگشت آنها به کشور نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و تامین امکاناتی است که جذابیت کافی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، یاسین کیخا در افتتاحیه رویداد ملی گفتاورد نخبگان (پهنه دماوند) که در سالن میلاد کرج برگزار شد؛ اظهار کرد: ما به دنبال نخبه گماری در بخش دولتی و خصوصی هستیم تا بتوانیم اثرگذاری آنها را در بخش‌های مختلف جامعه افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بهمن سال گذشته، ۲۰ شرکت بخش خصوصی جذب نخبگانی خود را انجام دادند و بنا شده این اتفاق به طور مستمر ادامه داشته باشد.

وی توضیح داد: اگر شرکت‌های خصوصی ظرفیت جذب نیروی انسانی خود را به بنیاد نخبگان اعلام کنند، شرایط بهره‌گیری از توان و تخصص نخبگان در حوزه‌های مختلف اشتغال فراهم می‌شود.

این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مسئله فرار نخبگان اشاره و اظهار کرد: مهاجرت نخبگان موضوعی است که جامعه همیشه نسبت به آن حساس بوده ولی واقعیت این است که بحث چرخش نخبگانی در همه دنیا مرسوم است و افراد می‌توانند به خارج از کشور رفته و بعد از  کسب توانمندی و مهارت‌های سطح بالاتر مجددا به وطن خود بازگردند.

وی اظهار کرد: چرخش نخبگانی زمانی نگران کننده است که این گروه پس از خروج از کشور دیگر به وطن خود بازنگردند.

کیخا در پاسخ به اینکه وضعیت بازگشت نخبگانی که طی سال‌های گذشته از ایران خارج شده‌اند چگونه است، گفت: باید به دنبال ایجاد بستر و فضای مناسب برای بازگشت این عزیزان به کشور باشیم.

 معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: چرخش نخبگانی به خودی خود ایرادی ندارد ولی این واقعیت را نباید فراموش کنیم که بازگشت آنها به کشور نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و تامین امکاناتی است که جذابیت کافی داشته باشد.

وی تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان با کمک دولت بستر لازم برای اشتغال این عزیزان را فراهم کرده و در کنار آن فرصت تحقیقاتی و پژوهش مستمر را نیز برای آنها تسهیل می‌کند.

این مسئول اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۲۸۰ نفر از نخبگان کشور به عنوان هیات علمی جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

کیخا با تاکید بر اینکه روند جذب نخبگان در دستگاه‌های دولتی هم فراهم شده، اظهار کرد: سال گذشته ۳۰۰۰ کد شغل در معرض انتخاب قرار گرفت و این فرصتی برای استفاده از ظرفیت نخبگان را فراهم کرد.

وی افزود: حدود ۳۷ هزار نفر برای این ۳۰۰۰ کد رشته با هم به رقابت پرداختند که ۹۰۰۰ نفر از آنها شرایط اولیه مرحله انتخابی را دارند.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *