اخبار نخبگان

تدوین قانون جامع حمایت از نخبگان در دستور کار – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سید سلمان سیدافقهی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از طراحی و تدوین قانون جامع حمایت از نخبگان خبر داد و گفت: در همین رابطه با معاونت حقوقی دولت در حال امضای تفاهم نامه‌ای هستیم تا با کمک آنها و با همکاری دستگاه‌های ذینفع که با نخبگان در ارتباط هستند، یک کارگروه ایجاد کنیم. این طرح حمایتی در ابتدای مجلس بعدی تقدیم خواهد شد تا ان‌شاءالله بعد از تاییدیه نهایی به قانون تبدیل شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: البته پیش از این و در سال گذشته دو آئین نامه حمایت از نخبگان ایرانی و نخبگان غیر ایرانی در دولت به تصویب رسید اما این موضوع هیچ گاه به صورت قانون در کشور نبوده است.

سیدافقهی بیان کرد: به طور مثال قانون جهش تولید دانش بنیان قانون بسیار خوبی برای حمایت از دانش بنیان‌ها است اما در حمایت از خود نخبگان قانونی نداریم و این حمایت صرفاً حمایت مالی نیست بلکه به طور مثال وظیفه دولت در استفاده از ظرفیت نخبگان را شامل می‌شود یا اینکه منابع مالی زیست بوم نخبگان از کجا و چگونه تأمین شود، در قانون جهش تولید، بندی تحت عنوان عوارض گمرکی وجود دارد که برای تأمین اعتبار معاونت علمی می‌توان از آن استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید منابع پایداری را برای زیست بوم نخبگانی تعریف کنیم، گفت: بنیاد ملی نخبگان نباید در حد یک بند بودجه‌ای در قانون لحاظ شود و ما در هر صورت می‌خواهیم کاری کنیم که بنیاد درآمد مشخصی داشته باشد. مثلاً در ارتباط با مسئولیت اجتماعی شرکت‌های دولتی بزرگ یا صنایع بزرگ اخیراً دولت آئین نامه‌ای را درباره سرفصل هزینه کرد مسؤولیت شرکت‌ها مصوب کرد که یکی از بخش‌های آن مربوط به ارتقا، پویایی بالندگی و جوانی جمعیت در جهت اقتدار ملی، حمایت از اقشار کمتر برخوردار با رویکرد عدالت محوری و تعالی بخشی و ارتقا کیفیت جوامع محلی می‌شود که می‌توان آن را به فضاهای استعدادیابی و کشف استعدادها در مناطق محروم ربط داد. اگر بتوانیم همین موارد را در ردیف قانونی قرار دهیم، می‌توان قدم مثبتی را برای حمایت از نخبگان برداریم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: حتی می‌توان بخشی از عوارض خروج از کشور یا هزینه ترجمه مدارک را به نظام نخبگانی بازگردانیم و با ایجاد منابع پایدار، خدمات بهتری به این قشر ارائه دهیم.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *