اخبار نخبگان

تسهیل فرآیند تایید شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا با نقش‌آفرینی پارک‌های علم و فناوری شاخص

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جمعی از شرکت‌های دانش‌بنیان بلوغ یافته و توانمند پارک علم و فناوری، دانشگاه فردوسی و دانشگاه آزاد مشهد در نشستی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، دستاورد‌ها و توانمندی‌هایشان را معرفی و به بیان نیاز‌ها و دغدغه‌هایشان پرداختند.

دهقانی در این نشست با اشاره به این‌که توسعه بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان در سطح استان‌ها از اصلی‌ترین محور‌های فعالیت معاونت علمی در ابعاد ملی است، ادامه داد: استان خراسان رضوی و شهر مشهد ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل زیادی در حوزه تولیدات فناورانه محصولات دانش بنیان دارد و سفر دو روزه به استان خراسان رضوی با هدف شناخت توانمندی‌ها، مشکلات و دغدغه‌های بخشی از این شرکت‌ها و تسهیل خدمات و حمایت‌های لازم برای رونق کسب و کار‌های دانش‌بنیان، خلق ارزش افزوده و اشتغال‌زایی آن‌ها است.

وی با بیان این‌که حمایت‌های معاونت علمی، متناسب با نوع فعالیت، ابعاد و اندازه شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شده است، ادامه داد: با توجه به این‌که در نظام ارزیابی جدید شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌ها در سه دسته دانش‌بنیان نوپا، دانش‌بنیان فناور و دانش‌بنیان نوآور قرار می‌گیرند، طیف حمایت‌هایی که هریک از این شرکت‌ها دریافت می‌کنند متناسب با نوع و نیازشان خواهد بود.

به گفته دهقانی، عمده حمایتی که شرکت‌های دانش بنیان نوپا دریافت می‌کنند متناسب با نیاز‌های تحقیقاتی و در قالب کمک‌های قرض الحسنه و بلاعوض است و شرکت‌های دانش بنیان بزرگ و بلوغ یافته حمایت‌های متناسب با تامین مالی، توسعه محصول، سرمایه در گردش استقرار و مهم‌تر از همه توسعه بازار دریافت می‌کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این‌که توسعه بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان با ایجاد زمینه‌های پیوند این شرکت‌ها به دستگاه‌ها و صنایع مختلف، مهم‌ترین و کارامدترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ به شمار می‌رود، افزود: این شرکت‌ها اگر بتوانند به زنجیره ارزش صنایع و اقتصاد پیوند بخورند می‌توانند شبکه‌سازی کرده و زنجیره‌وار، طیف گسترده‌ای از دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان را به زنجیره‌های ارزش صنعت و بازار متصل کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به برنامه ویژه معاونت برای تحقق زیرساخت خدمات اپراتوری هوش مصنوعی برای تسهیل و گستردش دسترسی عموم جامعه به این فناوری، عنوان کرد: تلاش داریم بستری فراهم شود تا تمام بخش‌های جامعه ضمن استفاده از سرویس‌های هوشمند و مبتنی بر هوش مصنوعی از امکان کاربری و توسعه این فناوری برخوردار شوند. هوش مصنوعی در کشور در نگاه عمومی، محدود به استفاده متخصصان فناوری اطلاعات است و شناخت سایر بخش‌های جامعه، به طور مثال دانش آموختگان مهندسی عمدتا معطوف به چند ابزار حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و دیجیتال محدود می‌ماند. در صورتی که گستره این ابزار‌ها بسیار بالاتر و گسترده‌تر است به طوری که می‌تواند در تغییر باور‌های ما و کاربرد‌های هر صنعت و فناوری دیگری بسیار کارآمد شود.

وی افزود: برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته است تا با تجمیع ظرفیت‌ها و ابزار‌های و زیرساخت‌ها خدمات جامع و یکپارچه هوش مصنوعی ارایه شود و بتواند به توسعه این حوزه در کشور کمک کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور، هدف از تحول در آیین نامه ارزیابی و تایید صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان را ترغیب نخبگان دانشگاهی و زایش شرکت‌های دانش‌بنیان تحول آفرین دانست و افزود: یکی از تغییرات اساسی آیین نامه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان این بود که برای دانش بنیان نوپا شدن نیازی به داشتن محصول دانش بنیان نیست چرا که شرکت‌ها برای رسیدن به مرحله محصول نیاز به دانش بنیان شدن دارند. بسته‌های حمایتی هر کدام از انواع شرکت‌ها اختصاصی شده است و به هر نوع از شرکت‌های نوپا، دانش بنیان و نواور متناسب با اندازه عملکرد و جنس فعالیت شان حمایت تخصیص می‌یابد.

وی درباره تسهیل فرایند تایید صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان نوپا و تخصیص بخشی از اختیارات معاونت علمی در این حوزه به پارک‌های علم و فناوری حائز صلاحیت و معتمد کشور گفت: بخشی از اختیارات معاونت علمی در تایید دانش بنیان شدن به پارک علم و فناوری خراسان واگذار می‌شود.

گفتنی است، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور در دومین روز سفر به استان خراسان رضوی با حضور در پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی، پای صحبت‌ها و دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان نشست و دستورات لازم را برای حل مساله‌ها و تسهیل فعالیت این کسب‌وکار‌ها صادر کرد.

حضور در گلزار شهدای پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی و کلنگ‌زنی محل دایمی نمایشگاه دستاورد‌های دانش‌بنیان پارک از دیگر برنامه‌های دهقانی بود.

محل دایمی نمایشگاه دستاورد‌ها دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی در فضایی به مساحت دوهزار مترمربع احداث خواهد شد و محلی برای نمایش دستاوردها، برگزاری رویداد‌های فناورانه و معرفی ظرفیت‌های دانش‌بنیان و فناورانه و مکان استقرار دایمی محصولات حداقل ۶۰شرکت دانش بنیان است.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *