اخبار نخبگان

تقدیر از ۱۱۰ استاد تراز و دانشجوپرور با اعطای «جایزه شیخ مفید» همزمان با روز معلم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت شاگردپروری توسط استادان دانشگاه تراز، از شناسایی و تقدیر ۱۱۰ استاد مطرح این حوزه با اعطای بسته حمایتی ۱۰ میلیارد ریالی در قالب «جایزه شیخ مفید» خبر داد.

به گزارش ایسنا، آیین امضای توافق‌نامه همکاری و بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه در محل کتابخانه مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به نقش راهبردی و دستاوردهای ارزنده دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ابتدای تاسیس تاکنون گفت: این دانشگاه در مقاطع گوناگون کشور افتخارآفرین بوده و چه قبل از انقلاب و چه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پس از آن نقش مهمی در سازندگی و توسعه امروز کشور ایفا کرده است.

معاون علمی رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تحولات اخیر منطقه که نشان از شکست بیش از پیش اندیشه صهیونیسم و نمایان شدن هویت پلید این رژیم دارد، تصریح کرد: امروزه شاهد تحولات جدی در منطقه هستیم و به واسطه شهادت هزاران انسان مظلوم فلسطینی، هویت واقعی صهیونیسم بیش از پیش نمایان شده است. امروز بیش از هر زمان دیگری انزجار جهانی نسبت به صهیونیسم، نوید این حقیقت را می‌دهد که کره زمین به‌زودی از شر وجود این تفکر و گروه که مایه ننگ بشر است، پاک می‌شود.

وی با اشاره به عملیات «وعده صادق» و ویژگی‌های برجسته این عملیات، گفت: این عملیات بر دو رکن اصلی استوار است و نشان داد ایران دارای توانمندی علمی و فناورانه آفندی است و دنیا فهمید ایران از این فناوری و توانمندی برخوردار است. در این عملیات مصداق بارز «العلم سلطان» را دیدیم و نشان داد که علم چگونه می‌تواند برتری و اقتدار بیافریند.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به نقش اقتدارآفرین علم و فناوری، گفت: علم در سده‌های گذشته یک موضوع زینتی و مایه تفاخر به شمار می‌رفت، اما پس از تحولات انقلاب صنعتی از بستر علم، فناوری خلق شد و بشر توانست با استفاده از ابزارهای فناوری، طبیعت را به سلطه خود درآورد و با استحصال بیشتر از منابع طبیعت به ثروت بیشتری دست پیدا کند. اما طی دو، سه دهه اخیر، علم از پارادایم ثروت آفرینی فراتر رفته و به مؤلفه‌ای اقتدارآفرین تبدیل شده است.

وی با بیان این‌که ایران به خوبی نشان داد علم و فناوری به خوبی می‌تواند در عرصه اقتدار و بازدارندگی اثرگذاری کند، افزود: کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس تا همین سال‌های اخیر توجهی جدی به تولید علم و توسعه فناوری نداشتند، چراکه به واسطه منابع سرشار نفتی نیازی به ثروت‌آفرینی از تولید علم و فناوری نمی‌دیدند، اما با دیدن اقتدار و توانی که ایران به واسطه این نهضت فناورانه کسب کرده است، به طور جدی ولو با خریدن مؤلفه‌ها و المان‌های توسعه علم و فناوری، به تکاپوی جدی برای تولید علم و تکیه به فناوری افتاده‌اند؛ بنابراین یک رکن اصلی عملیات «وعده صادق» را می‌توان اقتدار علمی و فناورانه ایران اسلامی دانست.

دهقانی فیروزآبای افزود: رکن دیگر عملیات وعده صادق، برخورداری ایران از توانمندی، شجاعت، تدبیر و اراده استفاده از این فناوری است. توانمندی فناورانه‌ای که برخورداری کشور از آن را می‌توان مرهون شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان و فناوران دانست که خاستگاه و بستر شکل‌گیری این شرکت‌ها دانشگاه‌های کشور هستند.

وی با اشاره به عزم جدی معاونت علمی برای حمایت از شکل‌گیری و بالندگی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپای دانشگاهی، افزود: توجه ویژه به دانشگاه‌های مطرح و تراز کشور داریم تا با بلوغ و توانمندشدن شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، مسیر تولید فناوری نافع و اقتدارآفرین با قوت ادامه پیدا کند. باید توجه داشت بستر و زیستگاه حاصلخیز شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌های ما هستند و عدم حمایت و عدم توجه به دانشگاه‌ها منجر به خشکیده شدن ریشه دانش‌بنیان‌ها و ناتوانی کشور در حرکت به سوی فتح قله‌های علمی و فناورانه خواهد شد.

معاون علمی رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت از دانشگاه‌های تراز کشور برای استفاده از اعتبار مالیاتی طرح‌های تحقیق وتوسعه، گفت: با تلاش و پیگیری معاونت علمی و همکاری که از سوی دستگاه‌های مختلف و دانشگاه‌ها صورت گرفت، سال گذشته بیش از یک و نیم برابر بودجه عمومی معاونت علمی در قالب اعتبار مالیاتی اعطا شد. از جمله دانشگاه‌های مطرح کشور از این تسهیلات برای توسعه طرح‌های فناورانه بهره‌مند شدند. بخشی از این توافق‌نامه با دانشگاه امیرکبیر، در راستای تسهیل استفاده از این ظرفیت قانونی و بخش دیگر این توافق‌نامه، توسعه شرکت‌های دانش بنیان نوپای دانشگاهی است.

حمایت و اعطای بسته پژوهانه به ۱۱۰ استاد دانشجوپرور

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت از استادان محور و الگو در تربیت دانشجویان توانمند، نوآور و اثرگذار گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده در دانشگاه‌ها که به واسطه اشتغال استادان دانشگاه به آموزش، فعالیت‌های فناورانه و تولید علم تا حدی به فراموشی سپرده شده، موضوع شاگردپروری است. عمده استادان دانشگاه‌های مطرح و فنی کشور، غالبا سرگرم تولید علم و توسعه فناوری بوده و کمتر بر روی پرورش، تربیت و بالندگی شخصیت و هویت دانشجویان تمرکز داشته‌اند. این در حالی است که استادانی داریم که از توانمندی و ظرفیت بسیار بالایی در تربیت و رشد دهی دانشجویانی که آینده‌ساز کشور شوند، برخوردارند.

وی افزود: معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان از استادانی که در کنار کار علمی خود، شاگردپروری می‌کنند و برای دانشجویان وقت می‌گذارند، حمایت می‌کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این‌که نیاز مبرم امروز عرصه آموزش عالی کشور وجود استادان الگو و محور است، افزود: استادان الگو و پرورش دهنده، می‌توانند هویت‌بخش دانشجوی ما باشند و اتصال تاریخی دانشجویان با ظرفیت‌ها و هویتشان را برقرار کنند. این جنس استادان می‌توانند آگاهی لازم را راجع به گذشته، پیشینه و وضعیت کشور به دانشجویان بدهند و به واسطه این پرورش و آگاهی بخشی، امید و انگیزه را در نیروی انسانی دانش آموخته گسترش و تسری بدهند.

دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: معاونت علمی با همین رویکرد و در قالب یک طرح غیر فراخوانی که از ۶ ماه قبل آغاز شد، روند شناسایی ۱۱۰ استاد شاگردپرور را در قالب کمیته‌های نخبه محور که عمدتا متشکل از دانشجویانی هستند که با بنیاد ملی نخبگان در ارتباط هستند و شناخت خوبی روی این جنس استادان دارند، آغاز کرد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی با اشاره به تقدیر از استادان برگزیده همزمان با سالروز گرامیداشت معلم، افزود: این ۱۱۰ استاد شناسایی شده‌اند که همزمان با روز گرامیداشت معلم (دوازدهم اردیبهشت ماه)، طی مراسمی تقدیر خواهند شد و یک جایزه پژوهشی ۱۰ میلیارد ریالی شامل هدیه نقدی تا اعتبار استفاده از خدمات به شکل دلخواه به ایشان اعطا می‌شود و از استادان برگزیده، ثبت تجربه و خاطره‌نگاری می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که این طرح به صورت سالیانه اجرا خواهد شد و از این تعداد، ۱۰ استاد برتر از گرنت تشویقی برخوردار می‌شوند، افزود: امیدواریم اجرای این طرح به ایجاد انگیزه در استادانی که به موضوع شاگردپروری اهمیت می‌دهند، کمک کند و زمینه برای تربیت نخبگان و افراد توانمند که در توسعه علمی و فناورانه مجدانه کار می‌کنند، اثرگذار باشد.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *