اخبار نخبگان

تکریم و تجلیل از سرآمدان علمی با هدف تبیین شعار «ما می توانیم» – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نبیونی ظهر شنبه در آئین تکریم و تجلیل از سرآمد علمی استان البرز که در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه رجب و میلاد باسعادت امام محمد باقر (ع) گفت: این مراسم سی و هفتمین آئین تکریم و تجلیل از سرآمدان علمی استان البرز است که طی ۱۰ سال گذشته برگزار شده است.

وی مطرح کرد: اگر از این افراد به عنوان سرآمدان علمی استان البرز تجلیل می‌شود اما آنها شاخصه‌های ملی و بین المللی بسیاری دارند که همین موضوع حداقل شرط حضور آنها در جمع سرآمدان علمی است. سید محمد علی ابراهیم زاده موسوی، رئیس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران که امروز به عنوان سرآمد علمی البرز مورد تجلیل قرار می‌گیرد جزو دانشمندان یک درصد برتر دنیا محسوب می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به اینکه ایران پیش از اسلام و پس از آن همواره در حوزه‌های ادبیات و فرهنگ در موقعیت‌های ممتاز دنیا قرار داشته است، عنوان کرد: بسیاری از خاورشناسان دنیا که به ایران سفر کرده‌اند یا در مورد مسائل علمی، ادبی و فرهنگی مطالعه دارند، اذعان می‌کنند که ایران در حوزه‌های دانش، فرهنگ و ادب، سال‌های سال در جایگاه ممتاز دنیا بوده است.

نبیونی بیان کرد: افراد بی نظیری در دنیا در این مسیر گام برداشته‌اند که ما آنها را گنجینه‌ای می‌دانیم که به وجودشان افتخار می‌کنیم و باید از آنها الگو بگیریم. نویسنده کتاب تاریخ علم پزشکی که فردی انگلیسی است، در این کتاب ذکر کرده که بدون شک حدود ۴۰ درصد از دستاوردهای پزشکی دنیا مدیون ایرانی هاست و نزدیک به ۸۰۰ سال آثار زکریای رازی و ابن سینا در دنیا حرف اول را می زده و مورد توجه بوده است.

برگزاری اولین کنگره اخترشناسی در ایران

وی با اشاره به تأسیس دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه دنیا در یک هزار و ۷۵۰ سال پیش در ایران خاطرنشان کرد: اولین کنگره جهانی اخترشناسی و اولین کنگره مشاوره پزشکی در ایران برگزارو این روزها همه دانشمندان و متخصصان کنار هم جمع شده‌اند و به دنبال اجرای طرح انتقال آب از دریای مازندران به منطقه کویر مرکزی هستند که در شاهنامه به صراحت به این موضوع اشاره شده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به پیشینه بسیار خوب ایران که موجب افتخار همه ماست، عنوان کرد: همواره باید به این مسیر ادامه دهیم و اگر بحث تمدن ایران اسلامی مطرح می‌شود و به دنبال آن هستیم که الگوی مشخص زندگی ایرانی اسلامی داشته باشیم، با این پیشینه و نگاه، دست یافتنی و قابل توجه است. تکریم و تجلیل از سرآمدان علمی در راستای معرفی این افراد به نسل جوان صورت می‌گیرد تا بدانیم که ما می‌توانیم.

نبیونی با اشاره به برگزاری دو رویداد دیگر در کنار آئین تکریم و تجلیل از سرآمد علمی استان البرز اظهار کرد: امسال استان البرز ۳۳ برنده در المپیادهای علمی کشوری و بین المللی داشت که تعدادی از آنها در مشهد مقدس مورد تقدیر قرار گرفتند و از تعدادی از آنها که امکان حضور در مشهد را نداشتند امروز تجلیل و از سه نفر از کسانی که کتاب چاپ شده آنها به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰ برگزیده شده نیز تقدیر می‌شود.

وی خبر داد: ۳۰ بهمن ماه بخش دیگری از آئین تجلیل و تکریم سرآمدان علمی استان البرز در دانشگاه خوارزمی کرج برگزار و از دانش آموزانی که در کنکور سراسری سال گذشته رتبه‌های برتر را کسب کردند و وارد دانشگاه‌های برتر کشور از جمله دانشگاه تهران شدند و نیز برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۱ تقدیر و تجلیل می‌شود. امیدواریم این اقدامات زمینه ساز ایجاد امید، علاقه و انگیزه در نسل جوان شود.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *