اخبار نخبگان

درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

چند روزی است عکس ها و ویدیویی از علی اکبر ولایتی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که وضعیت جسمانی وخیم و رو به تحلیل وزیر امور خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران و مشاور کنونی رهبر در آن مشهود است.

به گزارش روزیاتو، علی اکبر ولایتی از چهره های همیشه در صحنه سال های نه چندان دور است که همیشه اخبار و حواشی درباره زندگی شخصی و یا برخی اظهاراتش مورد توجه رسانه های قرار می گرفت.

حالا چند وقتی است که تغییر ظاهر او و ظهور علائم بیماری بر چهره و قامتش، خبر ساز شده است. با این وجود واکنش ها در شبکه های اجتماعی نسبت به وضعیت سلامتی دکتر ولایتی بسیار جنجالی بوده است.

 انتشار تصویری از علی‌اکبر ولایتی که تغییر ظاهر شوکه کننده ای داشته است حواشی زیادی را به وجود آورده است. سایت انتخاب به تازگی تصویری از علی‌اکبر ولایتی را منتشر کرده است که نشان می دهد وی در شرایط جسمی خوبی به سر نمی‌برد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

دو ماه پیش نیز انتشار تصویری از تغییرات چهره علی‌اکبر ولایتی حواشی زیادی را به وجود آورد و برخی ادعا کردند که او ‌احتمالا رنج یک بیماری را بر چهره دارد.

بهروز عزیزی، خبرنگار با انتشار این تصویر نوشت:

«به نظر می رسه دکتر ولایتی به شدت بیمار هستند»

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

علی اکبر ولایتی از سال ۱۳۷۶ مشاور رهبری در امور بین المللی است و همچنین ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و احراز عنوان دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی را نیز بر عهده دارد. 

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

ولایتی سال ۹۷ در واکنش به انتقادها از شرایط اقتصادی سخت کشور و مواضع بین المللی ایران مردم را به خوردن نان خشک و مقاومت تشویق کرد: «به مقاومت مردم یمن در برابر زورگویی‌های عربستان و متحدانش اشاره کرد و افزود: از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند. یقین بدانید عربستان از یمنی‌ها در یمن شکست خواهد خورد.»

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

این اظهارات وی در حالی که رسانه ها در مورد ملک ۱۰۰۰ متری وی در سعدآباد سوال هایی مطرح کرده بود و چند سال بعد، دو پسر او علی اصغر ولایتی و محمد ولایتی فرزندان علی اکبر ولایتی به عنوان برجسازان موفق در همایشی به نام گرگ وال استریت در ترکیه شرکت‌ کردند، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

آنچه مشخص است وی شرایط جسمانی مساعدی ندارد، اما اطلاع دقیقی از علت تغییر ظاهر علی اکبر ولایتی یا بیماری او منتشر نشده است.

بیوگرافی علی اکبر ولایتی

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

علی اکبر ولایتی در ۴ تیر ۱۳۲۴ در رستم‌آباد شمیران متولد شد. او دوران دبستان و متوسطه اول را در رستم آباد، محل تولدش گذراند، و دوران متوسطه دوم را در دبیرستان جم قلهک پشت سر گذاشت. در کودکی و نوجوانی علاقه زیادی به مطالعه داشت، و زمان زیادی را به خواندن کتاب به ویژه کتب تاریخ اختصاص می داد. پس از آن که در سال ۱۳۴۲ دیپلم گرفت در مدرسه قائمیه و سپس در دبیرستان جهان‌آراى قلهک تا سال ۱۳۵۰ به تدریس مشغول شد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

ولایتی به دلیل علاقه مندی پدرش به سیاست، با شرایط سیاسی آشنا شد و پس از آن به امور سیاسی روی آورد، او به مناسبت های مختلف در دبیرستان در اعتراض به سیاست های شاه، هم شاگردی هایش را به تعطیلی کلاس ها و تظاهرات دعوت می کرد، به همین خاطر بارها در ساواک منطقه بازجویی شد، و در ۱۷ سالگی در ساواک تهران برای او پرونده تشکیل شد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

در همان ۱۷ سالگی در سال ۱۳۴۱ او عضو جبهه ملی دوم شد؛ و به همراه شهید لواسانی، شهید لبافی نژاد، دکتر معتمدی، دکتر جزائری، و دکتر خادمی انجمن اسلامی پزشکان را که پس از دکتر شیبانی تعلیق شده بود احیا کرد و تماس های منظمی با گروه های سیاسی مختلف و روحانیت پیرو حضرت امام (س) برقرار کرد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

در سال ۱۳۴۳ در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، و پزشکی عمومی را در سال ۱۳۵۰ به پایان رساند. پس از آن بلافاصله در آزمون دستیاری رشته اطفال شرکت کرد، و در سال ۱۳۵۳ با درجه تخصصی پزشکی کودکان از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

سپس فوق تخصص بیمارى‌هاى عفونى را در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا پشت سر گذاشت، او همچنین سه دکترای افتخاری نیز از دانشگاه های قزاقستان، گرجستان و تاجیکستان دریافت کرده است.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

پس از پیروزی انقلاب مدتی را معاون وزارت بهداری بود، و در مجلس اول از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۰ حاضر بود، و از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ در دولت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی به مدت ۱۶ سال به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت می کرد.

او از سال ۱۳۷۶ مشاور مقام معظم رهبری در امور بین المللی است، و همچنین ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و احراز عنوان دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی را نیز بر عهده دارد.

در سال ۱۳۹۲ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد. وی همچنین در دی ماه سال ۱۳۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد.

زندگی خصوصی علی اکبر ولایتی

علی‌اکبر ولایتی در سال ۱۳۴۸ با مریم خوشنویسان، نوهٔ محمدحسین خوشنویسان از استادان خوش‌نویسی کشور ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه فرزند پسر به نام‌های محمد، میثم و علی اصغر و یک فرزند دختر به نام فاطمه است. بعد از فوت همسر اول او در سال ۱۳۸۳ پس از یک عمل جراحی، ولایتی در سال ۱۳۸۶ با لیلا عنایت ازدواج کرد، همسر دوم ولایتی از ازدواج قبلی خود دو فرزند دختر و پسر داشت که هر دو ازدواج کرده‌اند، ولایتی از ازدواج دوم خود فرزند مشترکی ندارد. هر دو همسر وی خانه‌دار بودند.

پسران ولایتی به نام‌ های «علی‌ اصغر» و «محمد» بنیان‌ گذاران شرکتی با نام سیف بنا هستند که در شمال و تهران و جنوب به برج‌ سازی و خانه‌ سازی مشغول هستند. محمد ولایتی دارای مدرک دکتری در رشته مدیریت بازرگانی است و هم اکنون به عنوان مدیرعامل شرکت پیمانکاری نفت گاز پتروشیمی (سیف بنا) در حال فعالیت است.

دیگر فرزند ولایتی یعنی علی‌اصغر ولایتی نیز در همین شرکت مشغول به فعالیت است، وی دارای مدرک مهندسی عمران است و به عنوان رئیس هیأت مدیره در سیف بنا فعالیت دارد. سیف بنا البته یکی از ده‌ها شرکتی است که این خاندان دارند، شرکت‌های «سیف بنا فولاد»، «تدبیراندیشان عرشیا»، «مهندسین مشاور بینش نیارش اثر» و «پهنه‌گستر بنا» از جمله شرکت‌هایی است که محمد ولایتی یا صاحب آن است یا در آن عضویت دارد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

او به لحاظ رتبه علمی و دانشگاهی نیز جایگاه قابل توجهی دارد، ولایتی استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، اتحادیه جهانی سل و بیماری‌های ریوی (IUATLD) و انجمن جهانی تاریخ طب است، و در چند رشته دانشگاهی به تدریس مشغول است، او همچنین ریاست بیمارستان مسیح دانشوری را نیز بر عهده دارد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

در طول سال های متمادی از ایشان به عنوان چهره سیاسی، علمی، فرهنگی و ادبی تقدیر شده و نشان ها و جوایز متعددی دریافت کرده است، که از جمله آن ها می توان به مدال صلح از ایتالیا، مدال طلایی زمای اود بوسنه (ZMAJ OD BOSNE) کشور بوسنی و هرزگوین، لوح تقدیر مؤسسه اسلامی آموزش حرفه‌ای داکا از بنگلادش، تالیف کتاب نمونه «مبانی سل شناسی»، تقدیرنامه CII از طرف رییس کنفدراسیون صنایع هند، نشان درجه یک دانش و پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، چهره ماندگار در رشته طب کودکان در سال ۸۴، نشان صلح تاجیکستان، برگزیده بخش پزشکی جشنواره بین‌المللی حکمت سینوی در همدان، عضو منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران برای دریافت نشان درجه یک دانش از رییس جمهور در سال ۸۸، پژوهشگر برتر حوزه فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و دریافت جایزه علامه طباطبایی ویژه استادان و محققان برجسته کشور از سوی بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد.

علی اکبر ولایتی : درباره شرایط نامساعد جسمانی ، بیوگرافی و فرزندانش (+عکس)

فهرست مسئولیت های علمی دکتر ولایتی:

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) (ازسال۷۹ تا مهر ۱۳۸۱)
استاد تاریخ روابط خارجی ایران در دانشکده روابط بین‌الملل وابسته به وزارت امور خارجه
استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
رئیس شورای عالی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران
عضو هیأت مدیره نظام پزشکی تهران (از۳ مهرماه ۱۳۷۰)
عضو شورای عالی سیاست‌گذاری دایره‌المعارف دفاع مقدس
عضو پیوسته منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران (از سال ۱۳۶۹)
عضو هیئت امنای بنیاد دایره‌المعارف اسلامی برای ۳ دوره
عضو هیأت امنا ی دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
عضو شورایعالی انستیتو تحقیقاتی سل و بیماریهای ریوی کشور
رئیس هیأت تحریریه مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران
رئیس هیأت مدیره انجمن متخصصین بیماریهای عفونی و گرمسیری ایران
رئیس شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران
رئیس گروه اسلام معاصر ـ بنیاد دائرﻩ‌المعارف اسلامی
رئیس مرکزآموزشی پژوهشی درمانی سل و بیماریهای ریوی

 لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *