اخبار نخبگان

سرمایه‌گذاری به ارزش ۱.۱ میلیون دلار بر روی محصول تولید شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، قرارداد تولید بار اول با شرکت دانش بنیان مهندسی حسگر‌های هوشمند پارس مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به امضا رسید.

متخصصان شرکت دانش بنیان مهندسی حسگر‌های هوشمند پارس (محپا) با موفقیت در طراحی و ساخت دستگاه اندازه‌گیری نقطه شبنم گاز‌های ترش با رطوبت بالا، قرارداد تولید بار اول با سرمایه‌گذاری ۱.۱ میلیون دلار را امضا کردند.

در این نمایشگاه ۱۵ قرارداد و موافقت‌نامه شامل ۱۱ قراداد تولید بار اول به ارزش ۵۸۰ میلیون دلار و چهار موافقت‌نامه بومی‌سازی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۲۰ میلیون دلار با شرکت‌های ایرانی، با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت، و محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید.

دکتر رسول نصیری مدیر عامل شرکت دانش بنیان محپا در گفتگو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به توضیح زمینه فعالیت شرکت پرداخت و گفت: شرکت دانش بنیان محپا، ارائه راه‌حل‌های نوین به مشتریان خود در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، برق، شیمیایی، غذایی، فولاد و سیمان کشور و همچنین به حداقل رساندن هزینه‌های مهندسی را به عنوان چشم‌انداز خود تعریف کرده است.

وی در ادامه افزود: ماموریت اصلی این شرکت، برقراری رابطه‌ای پایدار با متخصصین در صنایع فرآیندی کشور و ارائه بهترین راه حل‌ها به مشتریان در تامین دستگاه‌های اندازه‌گیری و پیشگویی در جریان سیالات با تمرکز بر توسعه فناوری‌های نوین در اندازه‌گیری خواص و مقادیر ناچیز ترکیبات شیمیایی همچون رطوبت و هیدروکربن‌ها در جریان سیالات و همچنین توسعه مدل‌های نوین فیزیکی و کد‌های کامپیوتری مزواسکیل برای پیشگویی مکانی و زمانی فرآیند‌ها در جریان سیالات است.

 نصیری از موفقیت شرکت در طراحی و تولید بار اول محصول آنالایزر‌های نقطه شبنم رطوبت و هیدروکربن در کشور صحبت کرد و اظهار داشت: محصولات اروپایی و آمریکایی قابلیت‌های محصولات ساخت داخل را ندارند. عملکرد و توانایی آنالیزور‌های هوشمند شرکت محپا در هیچ یک از محصولات شرکت‌های خارجی همچون شرکت ZEGAZ کشور ایالات متحده امریکا، محصول DEWPORT و شرکت MICHELL کشور انگلستان محصول CONDUMAX وجود ندارد.

این فناور در توضیح عملکرد و توانایی تجهیز بومی آنالایزر‌های نقطه شبنم رطوبت و هیدروکربن، عنوان کرد: نمونه‌های خارجی قادر به اندازه گیری نقطه شبنم گاز ترش با رطوبت بالا در فشار ۲۵۰ بار نمی‌باشند، علاوه بر این، تجهیز ایرانی قادر به آنالیز نقطه شبنم و میزان رطوبت گاز‌های ترش می‌باشد این در حالی است که نمونه خارجی می‌تواند گاز‌هایی را آنالیز نماید که حداکثر نیم درصد H۲S و تا سه درصد CO۲ داشته باشند، آنالیز نقطه شبنم و میزان رطوبت گاز سیالاتی که بطور کامل گاز نیستند و یا اصطلاحا دو فازی هستند (سیالی که علاوه بر جریان گازی حاوی مایعات آزاد نیز باشد) از دیگر مزایای این محصول ساخت داخل می‌باشد.

نصیری در ادامه از مزایا و قابلیت‌های محصولات شرکت محپا نسبت به محصولات قدیمی موجود در صنعت نفت کشور (همچون سنسور‌های سرامیکی) صحبت کرد که از جمله آن می‌توان به عدم نیاز محصول شرکت محپا به کالیبراسیون دوره‌ای و پایداری بالا آن، اندازه گیری همزمان دما‌های نقطه شبنم رطوبت و هیدروکربن گاز در چند دقیقه، فناوری غیر تماسی با طول عمر بالا و حداقل هزینه تعمیرات و تصویربرداری از فرآیند تشکیل شبنم رطوبت و هیدروکربن اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان محپا از تایید فناوری توسعه یافته شرکت در صنایع نفت و گاز کشور‌های عمان و کانادا خبر داد و افزود: در تلاشیم تا در آینده‌ای نزدیک، این محصولات در بازار‌های امریکای شمالی نیز به فروش رسد.

نصیری با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در کشور خاطر نشان کرد: در حال حاضر شرکت دانش بنیان مهندسی حسگر‌های هوشمند برای ۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵ نفر غیر مستقیم اشتغالزایی داشته است.

وی به چالش‌های کسب وکاری نیز اشاره کرد و گفت: واردات غیر قانونی و بی‌رویه محصولات خارجی که تحریمی نیز می‌باشند از جمله مشکلات فروش شرکت دانش بنیان محپا می‌باشد. این محصولات از سوی EPC‌های وزارت نفت بدون هیچ گونه خدماتی در پالایشگاه‌های کشور بصورت پکیجی نصب می‌شوند، ولی بطور صحیح راه اندازی نمی‌شوند. در صورت قطع شدن واردات این محصولات خارجی که قابلیت کمتری نیز نسبت به محصولات ساخت داخل دارند، شرکت دانش بنیان محپا فروش بیشتری از محصولات خود به صنعت نفت کشور خواهد داشت.

 نصیری در ادامه توضیحی از حمایت‌های اساسی از کسب وکار‌های فناور ارائه داد و تصریح کرد: قطع واردات محصولات خارجی و عدم صدور مجوز برای ترخیص این تجهیزات، حمایت بیشتر و پرنگ‌تر از فناوری‌های نوین در طرح‌های کلان ملی و سرعت بخشیدن کار‌های اداری برای ارایه مجوز‌ها منجر به به بهبود روند اجرای فعالیت‌های فناوران و دانش‌بنیان‌ها می‌شود.

گفتنی است به عضویت درآمدن در بنیاد ملی نخبگان ایران در سال ۱۳۹۵ به عنوان متخصص غیر مقیم، معرفی و انتخاب فناور برتر سال ۱۴۰۰ در صنعت گاز کشور، کسب چندین جایزه پژوهشی از سوی شورای پژوهشی علوم فیزیک و مهندسی کشور انگلستان (EPSRC) در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، کسب پژوهانه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه گرونوبل فرآنسه، برگزیده دو برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از سوی بنیاد ملی نخبگان و مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ از جمله دستاورد‌های متخصصان این شرکت می‌باشد.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *