اخبار نخبگان

ضرورت راه‌اندازی دفتر امور نخبگان در وزارتخانه‌ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد ملی نخبگان، با هدف گسترش تعامل سطوح مختلف حاکمیتی با جامعه نخبگانی و به‌منظور مسأله‌شناسی، هم‌اندیشی و بررسی چالش‌ها و فرصت‌ها، دیدار نخبگان و مستعدان‌برتر با عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ابن نشست گفت: این نشست‌ها می‌تواند مبنای یک تحول بزرگ در نظام نخبگانی کشور باشد و زمینه را برای مشارکت بیشتر دستگاه‌های حاکمیتی با نخبگان فراهم کند.

وی افزود: طبق سند راهبردی کشور در امور نخبگان، بنیاد ملی نخبگان در نظام حکمرانی وظیفه تنظیم‌گری، نظارت، ارزیابی و پیگیری دارد و باید در تعامل با دستگاه‌های اجرایی اهداف تعیین‌شده در این سند را محقق کند؛ این یعنی مشارکت در طراحی برش نخبگانی برنامه‌های وزارتخانه‌ها و پیگیری آنها از وظایف اصلی بنیاد ملی نخبگان است تا هم نقش و اثربخشی نخبگان را در جامعه علمی مدیریتی و حاکمیتی ارتقا دهد و هم دولت بتواند از خدمات نخبگان به بهترین شکل بهره‌مند شوند.

سید افقهی ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان هم از نخبگان برای نقش‌آفرینی بیشتر در حل مسائل کشور مطالبه دارد و هم از دولت برای میدان دادن به نخبگان به منظور تحقق این اثربخشی.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از حوزه‌های گسترده برای فعالیت نخبگان است. حضرت آقا اشتغال و امکان تحقیقات مداوم را دو نیاز اصلی جامعه نخبگانی می‌دانند که در هر دو این موارد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین زیست‌بوم ارتباطات و فناوری اطلاعات قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به لزوم گفتمان‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان گفت: متأسفانه برخی از مسئولین این سند را ندیده‌اند؛ این در حالی‌ست که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها به اجرای صحیح و دقیق این سند تاکید و عدم‌اجرای آن را دلیل اصلی حل نشدن بسیاری از مسائل عنوان کردند.

سید افقهی تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان به دنبال مطالبه بودجه از دستگاه‌ها نیست و دستگاه‌ها باید از همان ردیف بودجه خود بودجه مناسب برای برش نخبگانی برنامه‌ها را تأمین کنند. در این بین، بنیاد بنا به رسالت ذاتی خود و مطالبه حضرت آقا وظیفه تسهیلگری و پیگیری دارد.

سید افقی تأکید کرد: برای اجرای این سند نیاز است اصلاحاتی انجام شود. به عنوان مثال راه‌اندازی دفتر امور نخبگان در وزارتخانه‌های مختلف با تدبیر وزرای محترم به منظور پیگیری موضوعات مرتبط با نخبگان، می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل و زمینه‌ساز حضور نخبگان در حل مسائل کشور باشد.

وی با اشاره به موضوع اشتغال نخبگان و فعالیت نخبگان در بخش‌های دولتی خصوصی و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بر ضرورت ایجاد امکان تحقیقات مداوم تأکید کرد و آن را یکی از دغدغه‌های اصلی نخبگان دانست و گفت: تعریف پروژه‌‎های آینده‌‎ساز که نماد نخبگان باشند با مشارکت وزارتخانه‌ها می‌تواند یک راهکار عملیاتی در حوزه نخبگان باشد. این مسئله به طور خاص در حوزه ارتباطات و فناوری‌های اطلاعات اهمیت بیشتری دارد چرا که امروزه بخش زیادی از نخبگان کشور راغب به حضور در این حوزه هستند و آمار دانشجویان در رشته کامپیوتر دانشگاه شریف بهترین دلیل برای اثبات این ادعاست.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: اگر زمینه و زیرساخت لازم برای طرح و اجرای پروژه‌های آینده‌ساز فراهم شود، نخبگان همان‌گونه که در دانشگاه‌های بزرگ جهان می‌درخشند، در دانشگاه‌های کشور منشأ اثرگذاری منحصربه‌فرد نیز خواهند بود. جالب اینکه این پروژه‌ها بعضاً نیازهای مالی خیلی بزرگ هم ندارند اما می‌توانند بخش زیادی از نخبگان را ذیل خود فعال کنند.

سید افقهی اظهار داشت: به عنوان نمونه پروژه‌های آینده‌سازی مثل رانش کوانتومی و یا پروژه‌هایی در حوزه نانو الکترونیک و هوش مصنوعی اگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف و اجرا شوند، نه‌تنها از خروج نخبگان جلوگیری می‌کند بلکه زمینه برای ایجاد شرکت‌های فناور در این حوزه نیز فراهم خواهد کرد تا جامعه از علم و دانش نخبگان به بهترین شکل بهره ببرد. با ایجاد دفتر نخبگان در وزارتخانه می‌توان این قبیل امور را به خوبی پیگیری کرد.

شایان ذکر است، در این نشست، مشمولان تسهیلات و برگزیدگان طرح‌های بنیاد در رشته‌ها و حوزه‌های تخصصی مهندسی برق، مخابرات، فناوری اطلاعات، کامپیوتر، هوافضا، مکانیک، صنایع و مدیریت به بیان مسائل و پیشنهادهای خود در حوزه اختیارات وزارت ارتباطات پرداختند و عیسی زارع‌پور ضمن بیان فعالیت‌ها و مأموریت‌های وزارت ارتباطات به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *