اخبار نخبگان

لزوم تعریف کارنامه پرورشی و نخبگانی برای شرکت‌کنندگان مسابقات قرآنی 

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه حدود ۸۴۰ مرکز دارالقرآن در سراسر کشور فعالیت دارند گفت: دانش‌آموزان با کسب رتبه اول بین المللی به عضویت بنیاد ملی نخبگان در آمده و می‌توانند بدون کنکور در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

میکائیل باقری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دانش آموزانی که در مسابقات قرآنی نفرات اول استان‌ها یا در مسابقات کشوری رتبه‌های اول تا پنجم و در مسابقات بین المللی حائز رتبه شده‌اند، جز نخبگان قرآنی هستند گفت: ۹ رشته مسابقاتی در ۱۴ سطح وجود دارد که هرسال نفرات اول تا پنجم به جمع نخبگان اضافه می شوند.

وی با بیان اینکه در رشته قرائت هر سال سه نخبه از دوره‌های هفتم تا دوازدهم دختر و پسر داریم افزود: دوره ابتدایی، مسابقات کشوری ندارند و تنها در رشته حفظ کل از سال گذشته مسابقات کشوری داریم و سایر مسابقات از دوره متوسطه اول برگزار می‌شود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش قرائت، ترتیل، حفظ، فهم قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، احکام، انشای نماز، اذان و مداحی را جزو رشته‌های قرآنی عنوان کرد و ادامه داد: مقام‌های بدست آورده تا الان در کنکور تاثیری نداشته اما براساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در یک فرآیند جداگانه نسبت به آزمون سراسری بخشی از سهمیه دانشگاه فرهنگیان به نخبگان قرآنی و فرهنگی و هنری اختصاص داده شده است.

لزوم تعریف کارنامه نخبگانی و پرورشی برای شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآنی 

باقری با بیان اینکه کسی که در مسابقات قرآنی شرکت می کند هرسال در فرآیند مسابقات حضور دارد گفت: آیین نامه مصوب شورای عالی باید برای این دانش‌آموزان کارنامه نخبگانی یا پرورشی ایجاد کند تا موفقیت‌های آنها در کارنامه ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر استان خراسان رضوی و خوزستان از نظر مقام، سرآمد سایر استان‌ها بوده‌اند عنوان کرد: مسابقات قرآن مرحله‌ای فرآیندی است که از اول تا پایان سال تحصیلی (مرحله آموزشگاهی در آذر ماه، منطقه‌ای در بهمن ماه، استانی براساس شرایط آب و هوایی در اسفند یا فروردین و کشوری در شهریورماه) برگزار می‌شود.

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه متولی فوق برنامه فعالیت‌های قرآنی هستیم گفت: حدود ۸۴۰ مرکز دارالقرآن در سراسر کشور فعالیت دارند که علاقه مندان برای آموزش سطوح قرآن می توانند در ۱۰ سطح دوره‌ها را سپری کنند.

باقری با بیان اینکه امیدواریم ۷۰ درصد مدارس سالی یک محفل قرآنی برگزار کنند تا در آن از قاریان و حافظان دانش آموز دعوت شود افزود: امسال در دهه فجر و ماه رمضان در هر دوره ۵۰ هزار مدرسه محافل انس با قرآن برگزار کردند.

وی به طرح زندگی با آیه‌ها اشاره کرد که امسال با عنوان حرکت ملی هم افزا با سایر دستگاه‌ها یا مسطورا برگزار شد.

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: هردوسالانه مسابقات بین المللی برگزار می شود که دانش آموزان با کسب رتبه اول بین المللی عضو بنیاد ملی نخبگان شده و می توانند بدون کنکور در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *