اخبار نخبگان

مرکز ملی فضای مجازی از توسعه هوش‌مصنوعی در کشور حمایت می‌کند

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سید محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در مراسم اختتامیه بزرگترین مسابقه ملی توسعه هوش‌مصنوعی اختصاصی بزرگ زبانی فارسی LLM (هکاتون) که در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه مرکز ملی نقش دبیرخانه شورای عالی را هم دارد و شورای عالی هم سیاستگذار و تصمیم‌گیر فضای مجازی کشور است، گفت: ما هرچه داده.های معتبرتری داشته باشیم، بهتر می‌توانیم فرصت‌ها را بشناسیم تا سیاست‌های بهتری را هم پیشنهاد دهیم.

وی با اشاره به فلسفه تاسیس ستاد فراداده مرکز ملی که برگزار کننده این هکاتون بوده است، اظهار داشت: ستاد فراداده برای این بود تا داده‌های فضای مجازی را بهتر بشناسیم و ابزارها را گسترش دهیم؛ با کمک ستاد فراداده فرآیندها و توانمندی‌ها را احصا کردیم تا از ظرفیت‌ها و ابزارها، حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها هنوز به توانمندی‌های مورد نیاز کشور نرسیدیم، گفت: برخی دستگاه‌ها سریع می‌خواهند پروژه تعریف کنند و کار را در خودشان پیش ببرند اما اگر ظرفیت‌های عمومی توسعه پیدا کند، عموم جامعه از این مزایا بهتر می‌توانند استفاده کنند لذا پیشنهاد ما این بود در تعامل با دستگاه‌ها و نهادهای تخصصی و دانشگاه‌ها و توسعه این حوزه و زیرساخت‌های آن، کار جلو برود.

آقامیری ابراز امیدواری کرد که با همکاری بنیاد ملی نخبگان و سایر دستگاه ها حوزه LLM و هوش مصنوعی در کشور توسعه بیشتری پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک یک دارایی اولیه برای LLM از سوی دانشگاه تهران برای سرمایه‌گذاری تدارک دیده می‌شود؛ در حوزه سخت افزاری هم بخشی تمهید شده اما برای کار حرفه‌ای باید شرکت‌ها جلو بیایند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه مرکز ملی نیازمند فرآوری داده‌ها برای تصمیم‌گیری است پس ما هم یکی از مشتریان برای راه انداختن این کار هستیم، گفت: امیدوارم با توجه به فرایند شروع شده شاهد سرمایه‌گذاری جدی شرکت‌های بخش خصوصی باشیم و به جای ورود مستقیم دولت و حاکمیت بهتر است بخش‌های دولتی حمایت‌گر باشند و بخش خصوصی این کار را جلو ببرد.

انتهای پیام/لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *