اخبار نخبگان

معاونت علمی از پژوهش‌های اولویت‌دار علوم انسانی حمایت می‌کند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در آئین پایانی هفته پژوهش و فناوری دانشگاه علامه طباطبائی با حضور روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری از پژوهشگران برتر این دانشگاه در سطح ملی و دانشگاهی تقدیر شد. در این مراسم، معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور و معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمیاز ضرورت ایجاد بسترهای مساعد برای اثرگذار شدن علوم انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان و توافق با دانشگاه علامه طباطبایی در این راستا گفتند.

مهدی الیاسی، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد: در قالب توافق‌نامه همکاری با دانشگاه علامه طباطبایی در حوزه زیرساخت ها، آزمایشگاه ها، فضای مطالعاتی و‌ همچنین حوزه محتوایی، حمایت‌هایی صورت می‌گیرد تا دامنه و عمق تاثیر علوم انسانی در اقتصاد افزایش یابد.

وی ادامه داد: در این توافق‌نامه، تاکید و تمرکزمان را بر اثربخشی و کاربردی علوم‌ انسانی در جامعه قرار داده‌ایم و سعی داریم تا به کمک دانشگاه علامه طباطبایی، جریانی را در راستای تاثیرگذاری هرچه بیش‌تر علوم انسانی در اقتصاد پایه‌گذاری کنیم.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی، ادامه داد: در این راستا تجربیات کشورهای مختلف بررسی شد که پرسش اصلی ما در این پژوهش‌ها درباره نقش و چگونگی مداخلات دولت در علوم انسانی بود. در نتیجه این مطالعات، دریافتیم که دولت‌ها، طیف گسترده ای حمایت ها را در دستور کار دارند که از پژوهش های پایه و کاربردی تا تامین زیرساخت‌ها و فناوری‌ها در خدمت علوم‌انسانی را شامل می‌شود. بر اساس یافته‌های این مطالعات، سعی شد تا برنامه ای در معاونت علمی کلید بخورد که اساس آن اثربخش‌سازی علوم انسانی در اقتصاد باشد.

به گفته الیاسی این برنامه شامل حمایت از پژوهش های کاربردی، حمایت از کسب و کارهای خلاق است. دانشگاه علامه در هفت سال اخیر بیش از پنج هزار مربع را برای استقرار شرکت های نوپا و‌ خلاق اختصاص داده است. از دیگر اقدامات ذیل این برنامه، حمایت از اشتغال پذیری فعالان علوم‌انسانی و حمایت از خدمات مشاوره است.

وی با بیان این‌که نخستین گام برنامه اثربخش‌سازی علوم انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان را با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان یکی از دانشگاه‌های مطرح در حوزه علوم انسانی، کارآفرینی و اقتصاد آغاز کرده‌ایم، عنوان کرد: سال هاست معاونت علمی و دانشگاه علامه در حوزه های کارافرینی، مالی، علوم شناختی و سایر حوزه‌ها،‌ همکاری‌های خوبی دارند.

الیاسی عنوان کرد: در برنامه اثربخشی علوم‌ انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی، مواردی چون مرجعیت علمی، زیست بوم فناوری، زیست بوم کارافرینی و اشتغال دانش بنیان و‌ اشتغال پذیری دانش آموختگان، نخبگان و فعالان علوم‌انسانی را در دستور کار داریم. نگاه متوازن و اثربخش علوم‌انسانی این چهار جزء را با هم دارد. با تلاش دانشگاه و منابعی که امسال پیش بینی شده، ظرفیت بسیار خوبی برای طرح های پژوهشی و فناورانه و طرح های توسعه ای وجود دارد.

 

تمرکز بر اثربخشی هرچه بیش‌تر علوم انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان

دهقانی نیز در این مراسم اظهار داشت: معاونت علمی ریاست جمهوری یک‌ نهاد اجرایی صرف نیست و در مقام یک‌نهاد هماهنگ کننده و جریان ساز عمل می‌کند. در دوره های مختلف مأموریت های مختلفی برای معاونت تعریف شده است اما در این دوره چهار مأموریت اندیشه‌ورزی، توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در دستور کار معاونت علمی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: نقدهایی به معاونت علمی بوده مبنی بر این که به جایگاه علوم انسانی و اثرگذاری دانشگاه های علوم انسانی کم تر توجه شده است. در دوره جدید بنا داریم تا با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های برجسته در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، متناسب با ظرفیت و توانمندی هر دانشگاه، ماموریت‌هایی برای اثربخش کردن هرچه بیش‌تر علوم انسانی در اقتصاد به ویژه اقتصاد دانش‌بنیان تعریف کنیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که همسان  انگاشتن دانشگاه های علوم انسانی با دانشگاه های علوم پایه، فنی و مهندسی و توقع تجاری سازی و کارآفرینی از علوم انسانی به آن شکلی که در حوزه‌های فناورانه اتفاق می‌افتد، صحیح نیست، ادامه داد: توقع تجاری‌سازی صرف و حتی رویکرد کاربردی کردن علوم انسانی در اقتصاد و اشتغال، جفا به این حوزه است چرا که دایره اثرگذاری علوم انسانی را صرفاً به اشتغال، کاربرد و تجاری سازی محدود می کند، این در حالی‌است که نقش علوم انسانی در اندیشه‌ورزی و تولید علم بسیار عمیق تر و گسترده‌تر است. انتظار نداریم در علوم انسانی و دانشگاه های علوم انسانی، به شکلی افراطی و غیر دقیق، تجاری‌سازی علوم انسانی دنبال شود یا به دنبال ایجاد شرکت های دانش بنیان باشند بلکه اندیشه ورزی، تحلیل گری و ارائه راهبرد از حوزه‌های اثرگذاری علوم انسانی است.

دهقانی بیان کرد: برنامه اثربخشی علوم انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان که طی همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش دانشگاه علامه طباطبایی اتفاق می‌افتد، به جای تجاری سازی و کاربردی سازی صرف، بر اثریخش کردن علوم انسانی در اقتصاد با استفاده از تمامی جنبه‌ها، ظرفیت‌ها و وجوه این حوزه توجه دارد و از این حیث، چنین رویکردی برای نخستین بار در کشور نسبت به علوم انسانی و نسبت آن با اقتصاد اتخاذ می‌شود. دقیقا حوزه ای که کمتر بدان توجه شده و ضعف داریم همین حوزه علوم انسانی است. در حوزه فناوری ها بیش از متوسط دنیا پاسخ داریم اما در حوزه مسایل اجتماعی، اقتصادی، حکمرانی و … سوالات بی پاسخ زیادی داریم و مهم ترین سوالات امروز ما ریشه و راه حل در علوم انسانی دارند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدلینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *