اخبار نخبگان

«منطقه سقوط» تائید شد/روستایی با اسرار راز بقا

دنیای علم و فناوری در روز یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت شاهد رخدادهای جالبی بود که این گزارش به اختصار به آنها پرداخته است.

به گزارش ایسنا، «سازمان تحقیقات فضایی هند» قصد دارد با پرتاب یک ماموریت جدید به مریخ، برای دومین بار به سیاره سرخ پرواز کند. مأموریت «مدارگرد مریخ ۲»(MOM-2) یا «مانگالیان ۲»(Mangalyaan-2) قرار است شامل یک مریخ‌نورد و یک بالگرد باشد که به مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) و بالگرد «نبوغ»(Ingenuity) ناسا شباهت دارند.

هند برای دومین ماموریت مریخی خود آماده می‌شود

دبیر کارگروه اینترنت اشیاء و هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی ریاست جمهوری، عدم تدوین نقشه راه، نبود راهکاری مشخص برای واردات و رجیستر تعداد بالای مودم‌های سلولار و عدم اطمینان صنایع به بخش‌های خصوصی را از چالش‌های توسعه هوش مصنوعی در کشور دانست و گفت: این فناوری خواه ناخواه به سمت ما می‌آید و چالش‌های این حوزه باید به تدریج حل شود و حل آن یک شبه امکان‌پذیر نیست، ولی اینکه این فناوری را رها کنیم شدنی نیست؛ چرا که روزی می‌رسد که کار از کار گذشته است.

چالش‌های کشور برای توسعه هوشمندسازی/اجرای پایلوت e-call در تهران و اصفهان

رئیس گروه حفاظت از بشریت شرکت هوش مصنوعی اُپن ای‌آی با بیان این که نگرانی‌های ایمنی اهمیت خود را در برابر محصولات پر زرق و برق از دست داده‌اند، از سمت خود استعفا داد. در تابستان سال ۲۰۲۳، شرکت هوش مصنوعی اُپن‌ای‌آی(OpenAI) یک گروه ابرتنظیم(Superalignment) ایجاد کرد که هدف آن هدایت و کنترل سیستم‌های هوش مصنوعی آینده بود که می‌توانند آنقدر قدرتمند باشند که منجر به انقراض بشر شوند. کمتر از یک سال بعد، این گروه منحل شد.

استعفای رئیس گروه حفاظت از بشریت «اُپن‌ای‌آی»

ایلان ماسک روز یکشنبه وارد جزیره تفریحی بالی در اندونزی شد تا سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای جمعیت زیاد این مجمع الجزایر راه‌اندازی کند. ماسک قرار است این سرویس را همراه با جوکو ویدودو(Joko Widodo)، رئیس‌جمهور اندونزی در مراسمی در اواخر روز یکشنبه در یک کلینیک بهداشت عمومی در دنپاسار، مرکز استان بالی راه‌اندازی کند.

دستگاه نوار قلب خانگی تولید شد

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاه نوار قلب خانگی را برای کاربردهای عمومی در نمایشگاه ایران هلث به جامعه معرفی کرد.

اگر انتقاد کنید، سهام‌تان را از دست می‌دهید!

اطلاعات جدید درباره شرکت «اوپن‌ای‌آی» نشان می‌دهند که کارمندان سابق این شرکت، قراردادی را امضا کرده‌اند و براساس آن در صورت انتقاد از شرکت، سهام خود را از دست می‌دهند.

ایلان ماسک برای راه‌اندازی استارلینک وارد اندونزی شد

ماموریت «پریفایر» ناسا که قرار است روز ۲۲ مه پرتاب شود، داده‌های جدیدی را درباره چگونگی ساطع شدن گرما از مناطق قطبی زمین به فضا ارائه خواهد داد. هدف از پرتاب این ماموریت، ثبت داده‌های کاملا جدید درباره چگونگی ساطع شدن گرما از مناطق قطبی زمین به فضاست.

اثربخشی ۹۸ درصدی طرح‌های تسهیلات وظیفه در ماندگاری نخبگان

رئیس بنیاد ملی نخبگان از اثربخشی ۹۸ درصدی طرح‌های تسهیلات وظیفه در ماندگاری و اثرگذاری نخبگان خبر داد و گفت: در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی با تعامل و همکاری بسیار خوبی که با ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته، سه خط ویژه حمایتی از نیروی انسانی در قالب تسهیلات خدمت سربازی تعریف شده است.

شمارش معکوس برای پرتاب ماموریت کشف اسرار قطب‌های زمین

حدود ۶۲۰۰ سال قبل از میلاد، آب و هوا در منطقه کنونی خاورمیانه به شدت تغییر کرد. دمای جهانی به شدت کاهش یافت و سطح دریاها بالا رفت. در سرزمین کنونی اردن، لبنان، سرزمین‌های فلسطینی، جنوب سوریه و صحرای سینا، مردم دوره طولانی خشکسالی را تحمل کردند. باستان‌شناسان از این تغییر در آب و هوای جهانی به عنوان رویداد ۸۲۰۰ ساله یاد می‌کنند که ممکن است باعث رها شدن انبوه سکونتگاه‌های ساحلی در جنوب شام به جز یک روستا شده باشد. در حالی که مردم از منطقه فرار کردند، ساکنان هابونیم شمالی در این دوره خشکسالی ماندند و شکوفا شدند.

دهکده ۸۰۰۰ ساله راز بقا پس از بلایای طبیعی را فاش می‌کند

محققان دانشگاه بیرمنگام نوع جدیدی از رزین قابل بازیافت از مواد زیستی ساخته‌اند. این پیشرفت به طور بالقوه منجر به آینده‌ای پایدارتر در صنعت چاپ سه‌بعدی خواهد شد. یافته‌های این گروه، پتانسیل ساخت سازه‌ با چاپ سه‌بعدی با وضوح بالا از مواد اولیه کاملا زیستی را نشان می‌دهد.

رزین قابل بازیافت، صنعت چاپ ۳ ‌بعدی را متحول می‌کند

ناسا طرح جدیدی را برای ساخت هسته هیبریدی-الکتریکی موتور موشک آغاز کرده است که می‌تواند نیاز به سوخت را تا ۱۰ درصد کاهش دهد. هدف این پروژه موسوم به «هسته هیبریدی حرارتی کارآمد»(HyTEC)، نشان دادن هسته فشرده و آماده کردن این فناوری برای استفاده در موتورهایی است که نیروی هواپیماهای نسل بعدی را در دهه ۲۰۳۰ تامین می‌کنند. پروژه HyTEC یک مولفه کلیدی از «مشارکت ملی پرواز پایدار»(SFNP) ناسا به شمار می‌رود.

طرح جدید ناسا برای ساخت اولین موتور هیبریدی-الکتریکی موشک

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به انعقاد سه جانبه میان این سازمان، وزارت علوم و معاونت علمی ریاست‌جمهوری، گفت: بر این اساس استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی تسهیل می‌شود. سید حسن غضنفری در اولین رویداد تبادل فناوری در صنعت پزشکی که در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد، گفت: این سازمان ۸۴ شهرک صنعتی و فناوری در کشور ایجاد کرده است؛ ایجاد ۶ شهرک فناوری و ۴۰ مرکز خدمات فناوری از دیگر اقدامات ما است که در آن حدود ۹۰۰ واحد فناور در نظر گرفته شده است.

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی تسهیل می‌شود

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی کشور با بیان این‌که ۹۰درصد تجهیزات پزشکی در کشور تولید می‌شود، گفت: ۳ مورد از تجهیزات پزشکی که دارای فناوری پیچیده است، جزء اقلام وارداتی است. محمدرضا کمپانی امروز در حاشیه نمایشگاه ایران هلث در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر ۹۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها از داخل تامین می‌شود، افزود: سه قلم از تجهیزات بیمارستانی به دلیل پیچیدگی تکنولوژی به کشور وارد می‌شود.

یک سیاره فراخورشیدی به اندازه زمین کشف شد

این سیاره احتمالا به صورت جزر و مدی قفل شده است، به این معنی که یک طرف آن همیشه رو به خورشید است در حالی که طرف دیگر در تاریکی قرار دارد.

داخلی‌سازی ۹۰ درصد تجهیزات مصرفی بیمارستان‌ها

دبیر شبکه فن بازار ملی از عرضه ۸۲ نیاز فناورانه در رویداد تبادل فناوری نمایشگاه ایران هلث خبر داد. صالح خالقی امروز در اولین رویداد تبادل فناوری در صنعت پزشکی که در حاشیه نمایشگاه ایران هلث در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: تفاوت این نمایشگاه‌ با نمایشگاه‌های سال‌های گذشته این است که ۶۰ رویداد در حوزه‌های تبادل فناوری و سرمایه‌گذاری با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و سرمایه‌گذاران برگزار می شود.

برگزاری ۱۰۲ نشست B۲B برای ۸۲ نیاز فناورانه

دانشمندان برای اولین بار منطقه عجیبی را در اطراف سیاهچاله‌ها به نام «منطقه سقوط»(plunging region) مشاهده کردند. آلبرت اینشتین در نظریه نسبیت عام خود وجود این منطقه را پیش‌بینی کرده بود. در منطقه سقوط، چرخش ماده به دور سیاهچاله متوقف می‌شود و در عوض با سرعت نور مستقیما به داخل سیاهچاله می‌افتد. مطالعه مناطق سقوط ممکن است به کشف اطلاعات جدیدی مرتبط با ماهیت بنیادی فضا-زمان منجر شود.

اینشتین در مورد منطقه عجیب اطراف سیاهچاله‌ها درست می‌گفت

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *