اخبار نخبگان

مهمترین رویکرد گفتاورد ملی نخبگان ایجاد فرصت برای نقش آفرینی نخبگان است

به گزارش خبرگزاری برنا ازخراسان جنوبی، جواد قناعت  در مراسم افتتاح رویداد گفتاورد ملی نخبگان در پهنه خراسان و سمنان اظهار کرد: ایجاد ظرفیت‌های جدید برای نقش‌آفرینی نخبگان در راستای حل مسائل ملی و استانی مهمترین رویکرد این رویداد است.

وی افزود: یکی از مشکلات جدی کشور که از دغدغه‌های جدی مقام معظم رهبری این است که تاکنون بهره‌مندی و بهره‌گیری خوبی از نخبگان در سطوح مدیریتی نشده است.

استاندار ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی شناخت خوبی از نخبگان و محیط‌های علمی ندارند و این نوع نگاه غلط باید اصلاح شود.

قناعت با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص اثرگذاری نخبگان برای تمدن‌سازی تصریح کرد: باید به ظرفیت نخبگان توجه ویژه و خاصی کرد و اجرای اولین گفتاورد ملی نخبگان در خراسان جنوبی اثرات خوبی به همراه خواهد داشت.

به گفته وی؛ تعریف جدیدی از نخبگان و شناسایی ایده‌های آنها و استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان از طریق مشارکت عمومی در راستای شعار سال از دیگر رویکردهای گفتاورد ملی نخبگان است.

استاندار با اشاره به لزوم ارتباط مؤثر نخبگان و مردم ادامه داد: این امر ارتباط مردم و دستگاه‌های اجرایی را نیز تسهیل می‌کند و در ارتباط‌گیری بین نخبگان و محیط‌های اداری باید محدودیت‌ها رفع شود.

قناعت افزود: از آنجایی که ارتباط مؤثر بین نخبگان و مردم راحت‌تر است این رویداد در پنج حوزه «مالی، ارزی و پولی»، «منابع طبیعی»، «امنیت غذایی»، «نظام سلامت» و «حکمرانی و سیاست‌گذاری» هدفگذاری شده و منطبق با نیازهای روز کشور است لذا نخبگان باید به دنبال راه حل باشند و دولتمردان را در این زمینه یاری دهند.

وی در ادامه گریزی به ظرفیت‌های استان زد و گفت: ۶ پیشران اقتصادی در استان تعریف شده که معدن در اولویت قرار دارد چون ۷۶ درصد ذخایر زغالسنگ کشور، ۸۵ درصد ذخایر بنتونیت خاورمیانه در خراسان جنوبی است و ذخایر غنی طلا، مس، گرانیت و گوهرسنگ داریم.

استاندار عنوان کرد: معادن خراسان جنوبی در شاخص معادن فعال و اشتغال رتبه چهارم و ذخایر قطعی رتبه هفتم کشوری را دارد.

قناعت با بیان اینکه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی از سودآوری بالایی برخوردار است، تصریح کرد: گردش مالی گوهرسنگ در جهان ۲۵ میلیارد دلار در سال است اما اگر فرآوری شود به ۹۱۸ میلیارد دلار می‌رسد در صورتی که سهم جمهوری اسلامی ایران در گردش مالی گوهرسنگ پنج صدم درصد است.

به گفته وی؛ سودآوری نیازمند کار جهادی است و باید از نگاه خودباختگی فاصله بگیریم تا ظرفیت‌های استان بیشترین بهره‌ وری را داشته باشد.

استاندار متذکر شد: نسبت به گذشته از حالت سکون خارج شده‌ایم اما در مقایسه با دنیا عقب هستیم پس نخبگان باید به دنبال افزایش تولید و بهره‌وری معادن و فرآوری آن باشند.

قناعت با اشاره به اینکه آب مهمترین مساله در کشور بوده لذا آبخیزداری در حکمرانی آب باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: طرح انتقال آب از دریای عمان در حال اجرا است و نیمه دوم امسال انتقال آب وارد مرحله لوله‌گذاری می‌شود و تا پایان سال ۱۴۰۴ نیز طرح به طور کامل اجرا شده و سپس مسیرهای فرعی لوله‌گذاری خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه در آینده با پیش‌بینی آب شیرین‌کن می‌توان از آب دریا برای شرب هم استفاده کرد، گفت: ۶۰ میلیون مترمکعب در اولین لوله‌گذاری به استان اختصاص پیدا خواهد کرد که مهمترین اقدام برای مقابله با خشکسالی است.

استاندار با بیان اینکه در حوزه محصولات کشاورزی هم ظرفیت‌های خوبی داریم و باید با فرآوری، سودآوری این بخش ارتقاء یابد، گفت: شهرک تخصصی زرشک در حال احداث است و در دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای فرآوری زرشک انجام شده اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

قناعت یادآور شد: در تولید گیاهان دارویی نیز رتبه چهارم کشوری را داریم و این ظرفیت‌ها برای توسعه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه جلسات هیأت‌ های اندیشه‌ورز باید خروجی‌ محور باشد و به صورت کاربردی اقداماتی را انجام دهند گفت: دستگاه‌ های اجرایی هم در جلسات هیأت های اندیشه‌ورز باید حضور فعال داشته باشند تا خروجی آن حل مسائل استان باشد.

استاندار با تأکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان باید اختیارات بیشتری به استان‌ها بدهد، گفت: ارائه مجوز و منابع در خروجی کارها تأثیر زیادی دارد پس انتظار می‌رود با اختیارات استانی در حوزه‌ تسهیلات و منابع مالی زمینه رشد و شکوفایی فراهم شود.

 لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *