اخبار نخبگان

نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان برگزار شد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، ؛ نخستین همایش ملی گفت و گوی نخبگان، با شعار «خیزش ملی برای حل مسائل کشور»، دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲، در سالن همایش‌های وزارت کشور با حضور هیئت‌های اندیشه ورز استانی برگزار شد. این همایش، افتتاحیه طرح ملی گفت و گوی نخبگان و حاصل همکاری وزارت کشور، بنیاد ملی نخبگان و خانه اندیشه ورزان در شناسایی و فعال سازی ظرفیت هیئت‌های اندیشه ورز استانی بود. روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان؛ احمد وحیدی، وزیر کشور؛ سیدسلمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد و حسین رحمانی، قائم مقام خانه اندیشه ورزان در این رویداد به سخنرانی و تبادل نظر پرداختند.

هدف همایش
یاسین کیخا معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، هدف این همایش را «پایدار کردن» و «اثربخش کردن» فعالیت‌های هیئت‌های اندیشه ورز معرفی کرد. کیخا، سال پیش رو را چرخش رویکرد بنیاد از نخبگان فردی به سمت اجتماعات نخبگانی دانست. این چرخش بر مبنای سند راهبردی نخبگان استوار است.

روح‌اله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، به تعریف نخبه طبق بیان رهبری پرداخت: استعداد بارزی که با تلاش و پشتکار ویژه به مدد الهی تاثیرگذار برای کشور و مردم است. وحیدی بر لزوم همکاری‌های بین دستگاهی برای اجرای ایده‌های نخبگانی تاکید کرد.

جواد وزیری، مشاور حکمرانی وزیر کشور، دوگانه برنامه ریزی بخشی و برنامه ریزی استانی را چالش جمهوری اسلامی خواند؛ که تنها با استفاده از نیروی درون مناطق امکان تعدیل دارد.

حمیدرضا طهوری، مشاور وزیر کشور در امور فناوری، از جدیت وزارتخانه در پیگیری طرح گفت‌وگوی ملی نخبگان گفت و کشش هیئت‌های اندیشه ورز استانی را به «جنبش» تشبیه کرد؛ که هدف طرح، ایجاد پژواک سیاسی و حرکت اجتماعی برای آن است.

حیدر مفتاحی زاده، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان تهران، از روند روزافزون رویش هیئت‌های اندیشه ورز در استان تهران می‌گوید. شتاب این رشد در صحبت‌های مفتاحی زاده به رویش‌های جدید هیئت‌های اندیشه ورز مد نظر رهبری تعبیر شد. گرچه مراقبت از کیفی گرایی را در ادامه این افزایش کمی، ضروری خواند.

وحید طهماسبی، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان مرکزی، از ضرورت عقلانیت حکمرانی و هوش حکمرانی به مدد نخبگان می‌گوید. به زعم وی خروجی اصلی هیئت‌های اندیشه ورز، ایجاد تحول است.

هم اندیشی ارتقای طرح ملی گفت و گوی نخبگان
مسعود حسنلو، رئیس ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی، ساختار حاکمیت را نه برای حل مسئله بلکه برای مدیریت موضوعات توصیف کرد و چالش اندیشکده‌ها را ارتباط با حاکمیتی دانست که ابزار حل مسئله را ندارد. به زعم وی، حلقه مفقوده در این میان بازیگران حکمرانی هستند.

حمیدرضا شکری، دستیار مردمی سازی معاونت علمی، مشارکت مردم در بیان رهبری را در سه سطح «تصمیم گیری و تصمیم سازی»، «اجرا» و «نظارت» تشریح کرد؛ که جایگاه هیئت‌های اندیشه ورز در سطح نخست است.

محسن شاهرضایی، مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، استفاده ار عقلانیت و اندیشه ورزی جمعی در ساحت سباستگذاری را هدف بنیاد از این همایش دانست.

محسن دنیوی، مدیر اندیشکده معنا، دبیری و تسهیل گری گفتگو را بر عهده داشت.

این پنل با طرح بحث و ارائه آرای هیئت‌های اندیشه ورز استانی همراه بود.

ارائه طرح‌های برتر اندیشه ورزی در حضور وزیر کشور
آرمین توحیدی، دبیر هیئت اندیشه ورز امنیت غذایی و زیستی استان البرز.

یزدان شمس ملکی، از هیئت اندیشه ورز استان کرمانشاه.
سجاد انتشاری، دبیر هیئت اندیشه‌ورز آب از استان اصفهان.
بیژن آل ابرهیم، دبیر هیئت اندیشه‌ورز کاوش از استان چهارمحال و بختیاری.

زهرا جلیلی، عضو هیئت اندیشه‌ورز استان خراسان شمالی.
حبیب‌اله سالارزهی، دبیر هیئت اندیشه‌ورز خرما از سیستان و بلوچستان.

به ارائه طرح‌های استانی و بومی خود در حضور احمد وحیدی، وزیر کشور، پرداختند.

تقدیرشدگان همایش
در این مراسم از وحید طهماسبی، رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی؛ حسین ربانی، رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان؛ حیدر مفتاحی زاده، رئیس بنیاد نخبگان استان تهران و موسی اعظمی، رئیس بنیاد نخبگان استان همدان، که بیشترین اهتمام را در برگزاری هیئت‌های اندیشه ورز داشتند تقدیر شد.

همچنین در این مراسم از هیئت‌های اندیشه ورز استانی برتر نیز تقدیر به عمل آمد:
زهرا جمیلی شیروان از استان خراسان شمالی با موضوع: معادن استان خراسان شمالی یزدان شمس ملکی از استان کرمانشاه با موضوع: ترافیک شهر و استان کرمانشاه
حبیب الله سالار زهی از استان سیستان و بلوچستان با موضوع: خرما و میوه‌های گرمسیر
سیدمهران طباطبایی از استان اصفهان با موضوع: فرهنگ و اجتماع
بیژن آل ابراهیم از استان چهارمحل و بختیاری با موضوع: هیئت اندیشه ورز نخبگانی کاوش (حوزه مسائل اقتصادی)
یدالله یعقوبی نژاد از استان خراسان جنوبی با موضوع: توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری
هادی اسماعیل پور از استان خراسان رضوی با موضوع: حوزه اقتصاد شهری
سجاد انتشاری از استان اصفهان با موضوع: تحول در حکمرانی آب کشور
آرمین توحیدی از استان البرز با موضوع: امنیت غذایی و امنیت زیستی

 لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *