اخبار نخبگان

همایون همتی در همایش الهیات فرهنگ تجلیل می‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود ضامنی دبیر علمی همایش الهیات فرهنگ گفت: همزمان با سالروز تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی همایش علمی «الهیات فرهنگ» با حضور صاحب نظران و چهره‌های برجسته علوم انسانی برگزار و در حاشیه همایش از ۴۳ سال خدمات علمی همایون همتی در حوزه فرهنگ، فلسفه، عرفان، الهیات و دین پژوهی تجلیل می‌شود.

وی افزود: در یکصد سال گذشته گفتگو پیرامون نسبت دانش الهیات و دانش فرهنگی در جهان مسیحیت بسیار رواج داشته است. اما متأسفانه در کشور ما چه در بین اساتید و صاحبنظران حوزوی و چه نخبگان دانشگاهی گفتگوهای بینارشته‌ای در حوزه الهیات، فلسفه و فرهنگ رو به افول بوده است؛ با وجود گسترش رشته‌های دانشگاهی همچون مطالعات فرهنگی، مدیریت فرهنگی و سیاستگذاری فرهنگی شاهد این هستیم که در سرفصل هیچیک از این دروس به مباحثی همچون فلسفه فرهنگ و الهیات فرهنگ آنطور که باید و شاید پرداخته نمی‌شود.

این پژوهشگر گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این سال‌ها آنقدر درگیر مباحث سیاستگذاری شده که از پرداختن به مباحث بنیادین نظری و تعمیق آنها در محافل علمی و آکادمیک غافل شده است. فقر علوم انسانی در کشور ما به دلیل قطع ریشه‌های آن از علوم مادر خود یعنی دانش فلسفه و الهیات است.

وی ادامه داد: یکی از معدود اساتید، مترجم و پژوهشگری که در ۴۰ سال گذشته خدمات شایانی به توسعه دانش الهیات در کشور ما کرده، همایون همتی است، وی با تألیف و ترجمه آثار برجسته‌ترین الهی‌دانان جهان برای جامعه علمی کشور، زمینه آشنایی دانشجویان، اساتید و طلاب علوم دینی را با آرا و اندیشه‌های متفکران برجسته الهیات در جهان معاصر را فراهم کردند.

ضامنی گفت: آقای همایون همتی فوق دکترای خود در رشته الهیات معاصر و فلسفه دین را از دانشگاه بیلفلد آلمان اخذ کرده و نزدیک به ۴۳ سال است که در زمینه‌های مختلف از جمله فلسفه، عرفان، الهیات تطبیقی، دین‌پژوهی، الهیات شیعی و … در دانشگاه‌های داخل و خارج تدریس می‌کنند.

وی افزود: از همایون همتی تاکنون بیش از ۴۰ کتاب و ۲۵۰ مقاله در حوزه فلسفه، عرفان، الهیات مسیحی، عرفان‌های جدید، دین پژوهی و … منتشر شده است که بناست توسط فرهنگسرای خانواده و حوزه هنری انقلاب اسلامی آئین تکریم و بزرگداشتی با حضور شخصیت‌های مختلف فرهنگی و علمی یکشنبه ۱۹ آذر ساعت ۱۵ برگزار شود.

ضامنی افزود: خوشبختانه در این رویداد فرهنگی که به مناسبت سالروز تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود نهادها و دستگاه‌های مختلفی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه هنری انقلاب اسلامی، پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، بنیاد ملی نخبگان، سازمان تبلیغات اسلامی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، دانشگاه آزاد اسلامی، انتشارات سوره مهر و … مشارکت دارند.

علاقمندان برای حضور در این مراسم می‌توانند به فرهنگسرای خانواده واقع در خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و یکم، بوستان شفق مراجعه کنند.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *