اخبار نخبگان

چوگان تنها یک ورزش نیست، یک تاریخ است

به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان، اصغرناظری رئیس فدراسیون چوگان با دکتر دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد. 

در این دیدار ناظری ضمن تشکر و ابراز خرسندی از دستاورد‌های نخبگان ایرانی گفت: چوگان تنها یک ورزش نیست بلکه فرهنگ و ملیت ماست. یکی از ویژگی‌های چوگان اینست که بر اساس مستندات تاریخی اثبات می‌کند ایرانیان مخترع اولین گوی در دنیا و مبتکر اولین بازی تیمی و گروهی در جهان بودند.

وی افزود: بر این باوریم یکی از دلایل اصلی و بسیار مهم در مورد چوگان اینست که اگر بعد از انقلاب اسلامی نامی از چوگان مانده، به دلیل فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری است.

رئیس فدراسیون چوگان خاطر نشان کرد: هر چند چوگان در خواستگاه خود مظلوم واقع شده، اما در دنیا جزو یکی از شناخته شده‌ترین رشته‌های ورزشی و صنایع مهم است.

ناظری ضمن اشاره به پتانسیل‌های بالقوه موجود در کشور و نیروی انسانی متخصص گفت: متاسفانه به دلیل عدم حمایت از تولید تجهیزات مورد نیاز بازی چوگان همه ساله شاهد خروج منابع ارزی از کشور هستیم که در صورت حمایت بخش دولتی بویژه معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش میتوان به این مهم دسترسی داشته باشیم.

ناظری در بخش پایانی سخنان خود افزود: با توجه به تاکیدات ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر رئیسی در خصوص عدالت ورزشی، امیدواریم نگاه ویژه و عادلانه به بازی چوگان این میراث ناملموس ایران شود.

در ادامه دکتر دهقانی معاون علمی و فناوری و اقتصاددانش بنیان رئیس جمهور ضمن خیرمقدم به رئیس فدراسیون چوگان گفت: دشمن ما این آگاهی را دارد که چگونه ارزش‌های ما را با تبلیغ بعنوان ضد ارزش به خود ما معرفی کند.

بعنوان مثال پیامبر ما رشته‌های زیبا همانند سوارکاری را به ما توصیه کرده‌اند. کار با اسب روحیه فرماندهی و مدیریت و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد به طوریکه میتوان اذعان داشت اسب یک موجود تربیت کننده است.

وی با اشاره به بدعت‌های غلط در حوزه اسب افزود: متاسفانه تصورات اشتباهی با ما همراه شده که ماحصل جایگزینی‌های غلط دشمن برای باور‌های ماست. در حال حاضر تفکر نادرست اینست که داشتن اسب و بازی چوگان و سوارکاری یک کار لاکچری و سرمایه داری است در صورتی که اینگونه نیست و توصیه نبی مکرم اسلام به یادگیری و آموزش سوارکاری بوده است.

دهقانی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت وقتی رهبری دستوری را مطرح میکنند و بر آن تاکید دارند، برای همه ما فصل الخطاب است.

وی با اشاره به حضور صنعت اسب در میان ۴ صنعت برتر دنیا اذعان کرد در صورت توجه ویژه به این موضوع می‌توانستیم جایگاه ویژه‌ای در این حوزه داشته باشیم، اما این اتفاق محقق نشده است.

وی با اشاره به دستاورد‌های ایرانیان در حوزه‌های مختلف افزود: معتقدم اگر عزم مردمی و حمایت دولتی باشد صنعت اسب یکی از پررونق‌ترین و سودآور‌ترین صنایع حال حاضر خواهد شد.

معاون رییس جمهور گفت در دو فضا آمادگی کامل جهت حمایت از چوگان را خواهیم داشت؛ اول در بحث حمایت از نخبگان به بنیاد ملی نخبگان طرح حمایت ویژه از نخبگان چوگان را ابلاغ خواهیم کرد، چون بر این باوریم که یک ورزشکار حرفه‌ای و چوگان باز ملی ما بعنوان یک نخبه‌ی ملی بشمار می‌آید و حمایت مادی و معنوی از نخبگان جزو وظایف ذاتی ماست و دیگر اینکه با توجه به ضرورت ترویج و احیای این بازی کهن در حوزه تبلیغ و اطلاع رسانی و تولیدات دانش بنیان مساعدت خواهیم نمود.

در پایان این نشست صمیمی گوی و چوب چوگان به عنوان یادبود از سوی رئیس فدراسیون چوگان به دکتر دهقانی معاون رئیس جمهور اهدا شد.

انتهای پیام/لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *