اخبار نخبگان

قانون جامع حمایت از نخبگان تدوین می‌شود

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سلمان سیدافقهی در اجلاس سه‌روزه روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت خیزش علمی، اظهار داشت: بیشترین تعداد نخبگان را در دانشگاه‌ها داریم و با این نخبگان باید در حوزه علم و نوآوری به خیزش علمی کمک کرد.

وی با اشاره به مسئله مهاجرت نخبگان از کشور، افزود: می‌دانیم برخی استعدادها، جوانان و استادان یا تصمیم قطعی به مهاجرت دارند یا مهاجرت کرده‌اند یا در آستانه مهاجرت هستند؛ مهاجرت به خودی خود بد نیست و گردش نخبگان همه جا وجود دارد؛ اما اینکه فرد برنگردد، خوب نیست و این باعث می‌شود حاکمیت فکر کند چطور این روند را بهبود بخشد.

سیدافقهی با طرح این سوال که حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان چه میزان تاکنون موثر بوده است، ادامه داد: در بنیاد به چند راه حل رسیده‌ایم؛ یکی از این راه‌ها میان مدت و دو راه کوتاه مدت است. ابتدا باید در حوزه گفتمان‌سازی برای اجرای سند راهبردی امور نخبگان اقدامات اجرایی انجام دهیم. این سند در سال ۱۳۹۱ در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد و احکام زیاد دیگری نیز برای نخبگان دارد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: البته بخش عمده‌ای از اثربخشی نخبگان در شرکت‌های دولتی رخ می‌دهد، اما اینکه چرا اثربخشی نخبگان در سال‌های قبل محسوس نبوده، بخشی از این امر به این دلیل است که فرهنگ حاکمیت این نبوده که حکمرانی ما در حوزه اجرا، قانون گذاری و قضایی حکمرانی دانش بنیان باشد؛ بنابراین باید با استقرار قوانین و مقررات این روند را اجرا کنیم.

سیدافقهی تاکید کرد: سند راهبردی نخبگان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و اسناد شورا از نظر ضمانت اجرا، اثربخشی کمتری نسبت به قوانین مجلس شورای اسلامی دارد؛ بنابراین برای رفع نواقص این سند دنبال تدوین و تصویب قانون جامع حمایت از نخبگان در دولت هستیم. این قانون در حال طراحی در کمیسیون مربوطه هیات دولت است و امیدواریم سریع‌تر به مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم یا مجلس آتی ارائه شود.

وی افزود: این قانون حمایت مالی، حمایت تامین منابع و اثربخشی نخبگان را تضمین می‌کند ضمن اینکه برای حوزه نخبگانی و نگهداشت نخبگان در کشور نیازمند قوانین و مصوباتی هستیم که آن را دنبال می‌کنیم.

سیدافقهی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، استقرار نظام گزینش اصلح کارگزاران کشور است که آن را هم پیگیری می‌کنیم همچنین یکی دیگر از مشکلات این است که در زیست بوم نخبگانی کمک می‌کنیم ایده به محصول تبدیل شود؛ اما نمی‌توان محصول را به بازار ارائه کرد. امروز بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان داریم که شاید فقط هزار شرکت گردش مالی بالای پنج میلیارد تومان در سال دارند؛ باید زنجیره ارزش این شرکت‌ها را کامل کنیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از پیگیری ایجاد زنجیره ارزش محصولات با ایجاد کارگزاری‌ها در بنگاه‌های بزرگ به منظور اتصال نخبه‌ها به مسائل مختلف کشور خبر داد و افزود: اگر نخبه در بازاری قرار گیرد که خلق ثروت می‌کند، بیشتر احساس اثربخشی در جامعه خواهد داشت.

وی با اشاره به وجود ظرفیت جذب چهار هزار نفر نخبه در دستگاه‌های اجرایی در سال جاری که اقدامات مربوطه در این زمینه کلید خورده است، گفت: این نخبگان وقتی جذب می‌شوند، باید حقوق آن‌ها به اندازه‌ای در شان باشد.

سید افقهی، اقدام دیگر بنیاد ملی نخبگان را مشارکت دادن نخبگان در تصمیم سازی در حاکمیت دانست و گفت: اخیرا همایش ملی گفت و گوی نخبگان را با حضور وزیر کشور برگزار کردیم تا ضرورت حضور نخبگان را در کنار مسئولان کشور در سطح استان‌های کشور گفتمان سازی کنیم.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های کلان پیشران آینده ساز در هر استان توسط نخبگان و استانداران وعده داد: در هر استان یک طرح کلان راهبردی از جنس فناوری‌های پیچیده و ناظر به حل مسائل تعریف شود که موجب امیدافرینی جوانان آن استان باشد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان معتقد است این کار موجب جلوگیری از مهاجرت آن‌ها خواهد شد، زیرا اثربخشی این طرح‌ها برای جوانان نخبه محسوس است.
انتهای پیام/لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *