اخبار نخبگان

نظارت مردم بر مسئولان باید احیا شود/ ما حجاب‌بان نداریم

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ امروز ۲۷ خرداد ماه علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مهمان برنامه میزگرد فرهنگی شبکه دو سیما شد.

وی در این برنامه به سوالات کارشناسان در حوزه مسائل فرهنگی پاسخ می‌دهد. 

حسین انتظامی قائم مقام سابق وزارت ارشاد و رئیس سابق سازمان سینمایی، الهام یاوری مدیر سابق بنیاد ملی نخبگان، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، و شهاب اسفندیاری، رئیس دانشکده صداوسیما کارشناسان این برنامه هستند. 

در این برنامه علیرضا نادعلی عضو شورای شهر و صغری یکه زارع به عنوان مشاور در کنار زاکانی حضور دارند.

علیرضا زاکانی در ابتدای این میزگرد با اشاره به برنامه‌ و رویکردهای خود در حوزه فرهنگ گفت: ایده مرکزی بنده در همه زمینه‌ها اجرای قانون اساسی است. تغییرات اساسی در حوزه فرهنگ و اجتماع و اقتصاد هنوز رخ نداده است. سالاری مردم بعد از انداختن رای‌ به صندوق‌ ها کمرنگ می‌شود و این روند باید اصلاح شود.

زاکانی عنوان کرد: فرهنگ دیدگاه مرکزی در انقلاب اسلامی است. توجه به این مسئله موجب می‌شود حتی تا ۷۰ درصد بخش اقتصاد هم رشد کند. اگرچه اقتصاد فوریت امروز کشور است اما فرهنگ اولویت بنده است. آموزش و پرورش اساسی‌ترین وزارتخانه دولت خدمت خواهد بود و وزیر آموزش و پرورش هم قوی‌ترین وزارتخانه دولت خواهد بود. 

نظارت مردم بر مسئولان باید احیا شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: شعار انقلاب اسلامی در حوزه اجتماع آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی باید متکلف آزادی و استقلال باشد و در کنار آن آزادی و امنیت را به جامعه هدیه کند. اصول ۳ و ۹ قانون اساسی هرگونه تعارض بین استقلال و آزادی را از بین برده است. در اصل ۸ که مربوط به امر به معروف و نهی از منکر است، باید از سوی مردم به سوی دولتمردان به اجرا درآید یعنی نظارت مردم بر مسئولان باید احیا شود.

زاکانی با اشاره به اصول دیگر قانون اساسی اظهار کرد: در حوزه آزادی، اولین کاری که می‌ کنم نهادسازی جدیدی را در خصوص سالار کردن مردم بعد از صندوق رای، خواهم داشت. ایت قضیه در تمام سطوح امکانی را فراهم می‌کند تا با انتخاب هیئت منصفه از معتمدان محله خودشان، مسئولان را مورد بازخواست قرار دهند. 

وی در ادامه افزود: آزادی به شیوه غربی را مطلوب نمی‌دانم. آزادی غربی نوعی تله برای خالی کردن جیب مردم و سلب آزادی واقعی جامعه است. 

ممنوعیت پخش نشدن اذان اهل سنت در کردستان کج‌سلیقگی بود

زاکانی با اشاره به تنوع قومی و مذهبی کشور عنوان کرد: قومیت‌ های ایرانی مثل بوستان گل هستند که به جامعه طراوت می‌دهند. مذاهب و ادیان نیز در ایران از حقوق مختلف در اصول قانون اساسی برخوردار هستند.مینیاتوری زیبا در مقابل خودمان از ادیان، اقوام و مذاهب ایرانی داریم. آن‌ها فرصتی داخلی هستند. ممنوعیت پخش نشدن اذان اهل سنت در کردستان، کج سلیقی بود که در سفر رهبری به این استان این ممنوعیت بی‌جا برداشته شد. 

وی ادامه داد: نکته بعد زن و مرد هستند که براساس خلقت الهی، کمال و رشدشان متکی بر عمل خلقت منحصر به فردشان است. اجحافی که نسبت به زنان و دختران در قبل از انقلاب بود را باید جبران کرد و زمینه رشد و شکوفایی آن‌ها را متناسب با استعدادهایشان دنبال کنیم.

زاکانی  تاکید کرد: آموزش در سطح قاعده هرم اجتماعی در خانواده، مدرسه و مسجد شکل می‌گیرد بعد از آن در سطح عالی‌تر در دانشگاه، حوزه و رسانه شکل می‌گیرد و بالاتر از این‌ها در سطح مدیران، بسط پیدا می‌کند. مسئولی را که تبعیض را در رفتار و عملکردش نهادینه کند، شکاف اجتماعی را به وجود می‌آورد. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صیانت از حقوق مردم در حوزه اجتماعی را از دیگر اولویت‌های برنامه اجتماعی‌اش برشمرد و بیان کرد: اصل برائت آحاد مردم حتی مجرمان در اصل ۳۹ قانون اساسی به روشنی تعیین شده است. باید به این قاعده اسلامی برگردیم. کسی حق ندارد برای رای خودش به حیطه حقوق اجتماعی تجاوز کند.  

وی ادامه داد: خانواده مولد است که میتواند فرزندان زنده و خلاق را تربیت کند. در چنین خانه‌ ای ما در مرکز و محور است که نه در خانه حبس می‌شود و نه در اجتماع حذف و هضم می‌شود. احیای این مسئله را هم در دولت خدمت احیا می‌کنم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت خدمت به حل مسائل دختران توجه ویژه خواهد کرد. دختران ایرانی، مسئله اساسی هستند و ما تکالیف مختلفی نبست به آنان داریم. خانواده را محور جامعه و مهمترین سلول جامعه می‌دانم. این خانواده نباید در حوزه‌های سلامت و معیشتش مشکل داشته باشد. بنده برای آن برنامه‌های مفصلی دارم. برای ورزش، مسکن، اشتغال و ازدواج خانواده برنامه دارم که در میزگرد اقتصادی عنوان خواهم کرد.

زاکانی  با اشاره به کارهای اصلاحاتی در وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: معلم معیشت و توجه می‌خواهد. حوزه‌های آموزش عالی و علم و فناوری نیز رکن رکین توسعه انقلاب اسلامی هستند. در این حوزه جایگاه را باید به نخبگان سپرد. حوزه فضای مجازی را موهبت می‌دانم. ایجاد تسهیلات، توجه به تولید محتوا برای دولت بنده اهمیت زیادی دارد. در حوزه گردشگری نیز برنامه داریم و با طرف چینی، توافق کردیم که سالیانه تا یک میلیون گردشگر بین دو کشور داشته باشیم. 

وی تصریح کرد: به بهترین شکل می‌توان از هنر استفاده کرد تا رشد انسان و ابعاد آن در جامعه مورد توجه قرار بگیرد. در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز برنامه دارم. پدر، مادر، دختر و پسر اگر درگیر آسیب‌های اجتماعی شوند باید احیا شده و به جامعه بازگردند. کودکان کار و معتادان متجاهر را باید به آموزش خانواده‌ها و جامعه برگردانیم..

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: به واسطه سابقه‌ ام از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۲، معتقد به ظرفیت بزرگ جوانان هستم. نشناختن ظرفیت جوانان مشکل بزرگی برای برخی مدیران است. این مسوئولان باید به این ظرفیت اعتقاد و اعتماد پیدا کنند تا در ارتباط با جوانان دچار افراط و تفریط نشویم.  

وی در ادامه گفت: مسئولان کشور باید به گونه‌ای تربیت شوند که بدانند به چه جوانی چه مسئولیتی بدهند که نه به خودش لطمه بزند و نه به مدیرانی که آنان را به کارهای مختلف منصوب می‌کند. در مسیر رشد در مدارس و دانشگاه‌ها تشکل‌های دانش‌آموزی و دانشجویی وجود دارد. از طریق این تشکل‌ها می‌توان بستر و زمینه رشد جوانان را به وجود آورد.

دولت خدمت به حل مسائل دختران توجه ویژه خواهد داشت

زاکانی عنوان کرد: تجربه‌ای در دوره نوجوانی در مدارس و بعد در جبهه‌های رزم داشتم. بعد از برگشتن به دانشگاه علوم پزشکی در سال ۱۳۶۸ تمام دغدغه‌ام ایجاد بستر و ظرفیت رشد برای دانشجویان دانشگاه بود. امنیت‌ها کنار رفته بود و کار تشکلی انجام می‌گرفت.اگر اجازه دهیم چنین ترکیب‌بندی‌هایی در دانشگاه‌ها توسعه یابد، می‌توان بستر کنشگری‌های اجتماعی برای دختران و پسران جامعه ایجاد کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کردد: موضوعات کلان شهر تهران به کل کشور قابل تعمیم است. بسترهایی وجود دارد اما نیازمند بسترهای جدید، اعتماد و اعتقاد به جوانان است.

ما حجاب‌بان نداریم

زاکانی در پاسخ به این پرسش حسین انتظامی که پرسید “عیار اندیشه، نگاه و عملکرد شما در شهرداری تهران روشن است اما در صورتی که رئیس‌جمهور شوید سبک زندگی مردم، الگوی رفتاری حجاب‌بان‌های شما، نحوه چینش مدیران و الگوی رفتار شما با مجلس را چگونه تعریف خواهید کرد و با شفافیت چگونه رفتار خواهید کرد؟” پاسخ داد: عاشق سوالات صریح هستم. ما حجاب‌بان نداریم. آنچه که در رسانه‌ ها تبلیغ می‌شود، حقیقت ندارد. شما هم در رسانه خودتان به اشتباه تبلیغ می‌کنید. عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی در این زمینه درست نیست. سامانه شفافیت در زمان شروع کارم ۵۵ حکم  بود که ۵۲ حکم آن در دوره بنده شفاف شد. بقیه آن نیز باید برای اجرا زمینه‌سازی شود.

کوچکترین اتفاقی در مترو منجر به حادثه ملی می‌شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در خصوص موضوع حجاب‌بان‌ها و قطع درختان به بنده اجحاف شد. عکس‌های قطع درختان سال ۱۳۹۷ را جای درختان قیطریه جا زدند. درخصوص حجاب‌بان‌ها نیز بگویم دسته اول عضو فاتب هستند که مسئولیت‌شان مشخص است و دسته دوم یگان انتظامات است و لباس فرم دارند و وظیفه نظم‌بخشی و انظباط در مترو را دارند.  

زاکانی ادامه داد: در کنار این دو دسته، دسته سومی نیز توسط مردم انجام می‌شود و بر اساس امر به معروف و نهی از منکر است. ما اجازه می‌دهیم فعالیتی که مخل دیگران نباشد، انجام شود. آن‌ها کار ایجابی انجام می‌دهد که دختر خودم نیز جزو آن‌ها است اما برخی عناصر هستند که برای خودشان لباس و آرم درست کرده بودند وقتی عکس آن‌ها را برای بنده آوردند اجازه ندادم وارد مترو شوند. آن‌ها در مترو انقلاب می‌خواستند وارد شوند البته اگر به صورت ایجابی وارد مترو شوند، مشکل نخواهند داشت. مترو جای خودمختاری برخی نیست. کوچکترین اتفاقی در مترو منجر به حادثه ملی می‌شود.

این گزارش تکمیل می‌شود…لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *