اخبار نخبگان

کمتر از ۲ سال آینده شاهد شکل‌گیری مرکز ملی نوسازی و تجهیزات پیشرفته پزشکی خواهیم بود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در آیین افتتاحیه مرکز بازیابی و خدمات پیشرفته تجهیزات پزشکی بر ضرورت تنظیم‌گری و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه تعمیر و احیای تجهیزات پزشکی تاکید و اظهار امیدواری کرد: به‌زودی و طی کمتر از دو سال آینده شاهد شکل‌گیری یک مرکز ملی نوسازی و تجهیزات پیشرفته پزشکی در کشور باشیم.

به گزارش ایسنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در آیین افتتاحیه مرکز بازیابی و خدمات پیشرفته تجهیزات پزشکی اظهار کرد: به لطف خدا و همت دانشگاه شهید بهشتی و مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان، امروز مرکز نوسازی و تجهیزات پیشرفته افتتاح شد. این مرکز علاوه بر کمک به احیاء، نوسازی، نگهداری و رفع اشکال دستگاه‌های پزشکی که برخی از آنها به دلیل مشکلات جزئی بدون استفاده می‌شوند، کار توسعه دانش فنی این تجهیزات را نیز انجام می‌دهد.

وی افزود: این مرکز، علاوه بر آن‌که مشکل بسیاری از تجهیزات پزشکی گران‌قیمتی را که به خاطر مشکلات عمدتا مختصر، بدون استفاده می‌شوند را حل می‌کند، دانش فنی در عرصه تجهیزات پیشرفته پزشکی را توسعه می‌دهد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که معاونت علمی نیز از شبکه شرکت‌های دانش‌بنیانی که ذیل این مرکز فعالیت دارند، حمایت می‌کند، ادامه داد: حمایت معاونت علمی، از جنس تسهیلات استقرار و همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و کمک به تکمیل زنجیره ارزش است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ابراز امیدواری کرد با حرکت جدی و خوبی که در این مرکز آغاز شده است، به‌زودی و طی کمتر از دو سال آینده شاهد شکل‌گیری یک مرکز ملی نوسازی و تجهیزات پیشرفته پزشکی در کشور باشیم.

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به ظرفیت مراکز درمانی، دانشگاهی و تحقیقاتی در زمینه تعمیر و احیای تجهیزات پزشکی عنوان کرد: در هیچ‌ کجای دنیا یک دستگاه چند میلیارد تومانی به خاطر قطعه ای چند میلیون تومانی نباید به دستگاه اسقاطی تبدیل شود و به ویژه در کشور ما که با تحریم ها مواجه است. این جریان که در صنعت تجهیزات پزشکی اتفاق افتاده رخداد مبارکی است و علاوه بر کمک به اقتصاد تجهیزات پزشکی، دانش و تجربه ارزنده‌ای را به ارمغان می‌آورد.

دهقانی با اشاره به ضرورت شکل‌گیری نظام حکمرانی و تنظیم‌گری در عرصه احیا و بازسازی تجهیزات پزشکی گفت: باور عمومی این است که در حوزه های مختلف فناوری از جمله حوزه تجهیزات پزشکی، دانش فنی مهم ترین و پیچیده ترین قسمت کار است. در حالی که آسان ترین و شیرین‌ترین بخش کار است. مهم ترین بخش کار، تنظیم‌گری و حکمرانی این است و لازم است این مرکز به ساختاری ملی و منسجم برای تنظیم‌گری در این عرصه تبدیل شود. موضوع خرید جدید و یا اسقاط تجهیزات موجود یک‌استاندارد دارد و اگر این مرکز به عنوان یک محور قرار بگیرد قطعا این تنظیم گری اتفاق خواهد افتاد.

///

شرکت ویتا در سال ۹۸ با آغاز کووید در کشور با همت جمعی از دانشگاهیان شروع به کار کرد. با آغاز فعالیت این شرکت تا کنون ۸۰۰ دستگاه به صنعت سلامت کشور تحویل داده شده است.

هزینه نهایی دستگاه نو شده و تعمیر شده که حیاتی نو پیدا کرده کمتر از ۲۰ درصد دستگاه نو است ضمن آن که این مرکز خدمات پشتیبانی قوی از جمله خدمات پس از فروش یک ساله را ارائه می‌دهد.

انتهای پیاملینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *