اخبار نخبگان

۴۵۰ هزار استعداد در مقطع متوسطه شناسایی شده است

به گزارش برنا؛ رسول محمدقلی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه اولین گفتاورد ملی نخبگان در همدان از اجرای طرح شهاب از سال ۹۳ با همکاری آموزش و پرورش خبر داد و افزود: نخبگان در این طرح از سنین ابتدایی شناسایی می شوند.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: ما باید شرایطی را مهیا کنیم که هر استعدادی راهش را پیدا کند و در آن راستا گام بردارد و آنها را پشتیبانی کنیم که متاسفانه ۹۷ درصد منابع آموزش و پرورش در این استعدادها سرمایه گذاری نمی‌کند.

محمدقلی افزود: طبق بررسی ها استعدادهای برتر کشور در ردیف رتبه های برتر کنکور قرار نگرفتند و افراد زیادی در کشور هستند که استعداد و نبوغ آنها هیچوقت کشف و استفاده نمی‌شود.

وی از اجرای رویداد “گفتاورد ملی نخبگان” برای استفاده از ایده‌های خلاقانه استعدادهای مردمی و جذب مشارکت آنها در حل چالش‌های کشور و استان خبر داد و گفت: برگزاری نخستین گفتاورد ملی نخبگان با شعار “نخبگان، حکمرانی دانش‌بنیان” با هدف تعامل نخبگان، مدیران و مردم در سالجاری در همه استان‌ها در دستور کار قرار دارد.

محمدقلی با بیان اینکه همه افراد صاحب ایده، دانشگاهیان و نخبگان که راه‌حلی برای چالش‌های کشور و استان‌ها دارند می‌توانند در این رویداد شرکت کنند ادامه داد: برگزاری این رویداد در سالی که به “جهش تولید با مشارکت مردم” نامگذاری شده است به تحقق هرچه بیشتر این موضوع کمک می‌کند.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: علاقه‌مندان و افراد خلاق و ایده‌پرداز می‌توانند راهکارهای خود را در پنج محور “امنیت غذایی”، “نظام سلامت”، “مالی و پولی”، “منابع طبیعی” و “حکمرانی و سیاست گذاری” به سامانه اولین گفتاورد ملی نخبگان ارسال کنند.

محمدقلی، مهلت ارسال ایده‌های خلاقانه به این رویداد را تا ۲۸ خرداد امسال اعلام و اظهار کرد: این رویداد در چهار مرحله کلی شامل دریافت ایده ها، انتخاب افراد برگزیده، رقابت بین افراد منتخب و “داوری و انتخاب گفتاورد” برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه هشت پهنه در کشور برای برگزاری این رویداد در نظر گرفته شده است گفت: همدان همراه با استان‌های ایلام، کردستان، کرمانشاه و لرستان در پهنه زاگرس قرار دارد.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه پس از داوری اولیه ایده های رسیده، منتخبان طرح های خود را در قالب پوستر باید ارائه کنند افزود: گروه‌هایی از برگزیدگان مرحله نخست به‌منظور انجام کارهای تخصصی تشکیل می‌شود و در نهایت هشت گروه برگزیده در کشور خواهیم داشت که برترین ها از بین آنها انتخاب می شوند.

محمدقلی، نخبگان را افراد اثرگذار و بارز در پیشرفت کشور در عرصه های مختلف دانست و یادآور شد: بنیاد ملی نخبگان از سال تاسیس ماموریت دارد که افراد مستعد کشور را شناسایی و به رشد آنها کمک کند.

فعالیت ۸۰۰ کانون مردمی نخبه پرور در کشور

وی ادامه داد: ۸۰۰ کانون مردمی نخبه پرور در کشور با هدف شناسایی نخبگان محلی پشتیبانی می‌شوند.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: سامانه ای در شبکه شاد با هدف هدایت و شناسایی استعدادها طراحی شده است و تاکنون ۷۰ هزار نفر در این سامانه عضو شدند.

محمدقلی افزود: کارگروه‌های شناسایی نخبگان در کشور شکل گرفته و پنج هزار و ۳۰۰ نفر از استعدادهای علمی کشور به مسیر نخبگی دعوت شدند تا کمک کنیم استعداد نخبگان بروز پیدا کند.

نخستین «گفتاورد ملی نخبگان» با هدف تعامل نخبگان، مدیران و مردم به میزبانی بنیاد نخبگان همدان برای پهنه غرب کشور با نام «پهنه زاگرس » آغاز شد.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *